Kraj Vysočina otestuje hlídací rodiče jako náhradu nedostatku předškolní péče

Nedostatečnou kapacitu zařízení pro předškolní péči má nahradit koncepce „Tageseltern“ známá ze sousedních německy mluvících zemí. Hlídací rodiče „Tageseltern“ hodlá stát motivovat až v desetitisících korun měsíčně.

Činnost hlídacího rodiče bude pravděpodobně možné vykonávat na živnostenský list jako OSVČ. Vedle vlastních dětí se může hlídací rodič pečovat až o pět cizích dětí.

Tageselternverein Südlicher Breisgau e.V. - Tageselternverein SBK

Kraj Vysočina se s MPSV dohodl na realizaci pilotního projektu, jehož cílem je ověřit zavedení nové služby včetně jejího praktického uchopení ze strany krajského úřadu, obce s rozšířenou působností a samotných pečujících osob.

V první fázi (od června 2023) nepůjde hned o samotné hlídání, ale diskusi nad nastavením efektivní spolupráce v otázkách vstupních kontrol domácností, podporu pečujících osob, metodického vedení a celkového vyjasnění rolí MPSV – kraj – ORP.

Paralelně s tímto proběhne i zmapování potřeb rodičů i potenciálních pečujících. Ve druhé fázi by pak navázalo samotné poskytování služby za podmínek, které stanoví novela zákona.

Vyjádření Kraje Vysočina i vicehejtmanky Hany Hajnové zjšťujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů