Krajské politiky Vysočiny zajímají události v Bělorusku

Mezi Krajem Vysočina a Běloruskem existují poměrně silné obchodní vazby, proto události a silné protesty v Bělorusku jsou tématem i pro krajské politiky Vysočiny. „Tak pokud máme s někým dobré vztahy, měli bychom umět mu říci, co se nám nelíbí,“ uvedl Vítězslav Schrek (ODS).

„Měli bychom vyčkat a udržet určitý časový odstup od událostí. Může dojít k vypsání nových prezidentských voleb a uklidnění situace v Bělorusku. Na obchodních vztazích by se to nemělo projevit,“ prohlásil kandidát na hejtmana za KSČM Pavel Hodáč.

„Situace v Bělorusku a případné uvalení hospodářských sankcí přesahuje možnosti, kterými můžeme situaci ovlivnit,“ uvedl předseda hospodářské komory Richard Horký.

„Každý konflikt ve světě dříve nebo později ovlivní všechny. Sousední státy nejdříve. Minimálně státy V4 by měli být vnímany jako přímí sousedé Běloruska,“ řekl kandidát na senátora Libor Černý (ANO).

“ Letošní prezidentské volby v Bělorusku nenaplnily žádnou ze základních náležitostí demokratických voleb. Pokojné demonstrace statisíců Bělorusů za opakování voleb a ukončení policejního násilí si zaslouží pozornost i podporu krajských samospráv. Je potřeba vidět, že se tyto diktátorské praktiky dějí na hranici Evropské unie a jen pár set kilometrů od českých hranic. Samotné vyjádření solidarity s demonstrujícími za svobodu může kraj vyjádřit vyvěšením vlajky, přijetím usnesení o podpoře občanských práv v Bělorusku a také svou zahraničně-obchodní politikou, kdy nebude navazovat žádné obchodní ani partnerské vztahy s běloruskými regiony, dokud nebudou zaručena alespoň základní lidská práva všech běloruských občanů,“ řekla lídryně Pirátů Hana Hajnová.

„KDU-ČSL se jako jedna z prvních parlamentních stran postavila k současné krizi v Bělorusku a to jak ústy předsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka, tak oficiální tiskovou zprávou ze dne 10.8., kde vyzvala vládu ke konkrétním kroků v zahraniční politice k řešení krize v Bělorusku. Krajské samosprávy mají bohužel minimální kompetence v oblasti zahraniční politiky, proto se snažíme dosáhnout tlaku na prezidenta Lukašenka přes zahraniční agendu vlády ČR. Situaci v Bělorusku  ale považujeme jako krajští zastupitelé za KDU-ČSL na Vysočině za velmi závažnou. Pokud nedojde k demokratickému řešení současné krize do termínu zářijového jednání krajského zastupitelstva, pak je na místě jednat s dalšími zastupitelskými kluby o projednání podpory běloruského obyvatelstva formou usnesení krajského zastupitelstva,“ uvedl lídr lidovců Vít Kaňkovský.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů