Jihlava má obavy z obnovení těžby v lomu Kosov

Společnost Českomoravský štěrk oznámila záměr obnovit těžbu kameniva v lomu Kosov u Jihlavy. V lomu je možné vytěžit ještě přibližně 2,8 mil. tun kameniva. Při povolené výši těžby 200 tis. tun ročně to představuje těžbu přibližně na dalších 14 let.

Z obnovení těžby ale panuje obava na jihlavském Magistrátě. Město Jihlava plánuje na rok 2022 opravu kanalizace v osadě Kosov. V rámci této akce budou řešeny i kompletně nové povrchy vozovek, a je zde oprávněná obava, že pokud by intenzivní doprava k lomu vedla přes intravilán Kosova, pak velmi pravděpodobně postupem času dojde k degradaci povrchů vlivem permanentního zatížení těžkou technikou. Z těchto důvodů by bylo obtížné uplatňovat u budoucího zhotovitele případné reklamační vady na komunikacích.

Pro jihlavský Magistrát je proto žádoucí, aby byla k lomu vybudována samostatná příjezdová komunikace mimo intravilán a napojená severozápadně na stávající propojovací komunikaci Kosov – Helenín.

Dopravní napojení lomu není v územním plánu řešeno. Silniční doprava je dnes možná jen průjezdem přes část města Kosov, parametry komunikací v intravilánu ani v extravilánu nejsou vyhovující pro těžkou nákladní dopravu, v Kosově nejsou chodníky ani opatření pro zklidnění dopravy, mezi Kosovem a Jihlavou není zajištěn bezpečný pohyb chodců a cyklistů a silnice je již dnes problematická i pro MHD.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů