Krize primátorky: Lidovci rozhodují o návratu do koalice

Městský výbor KDU-ČSL Jihlava rozhodne o budoucnosti koalice primátorky Karolíny Koubové. Loni v červnu rezignoval lídr KDU-ČSL Jaromír Kalina na post náměstka primátorky Koubové, když vyšly najevo zásahy do jeho pracovních kompetencí. Do služeb města nastoupila právní kancelář Bánský, kterou vybral náměstek Petr Laštovička (ODS). Právník Bánský poskytoval Laštovičkovi i soukromé služby, když sepisoval platební odpor Petra Laštovičkovi vůči osmdesátileté věřitelce.

Lidovci na konci léta odvolali své podpisy pod koaliční smlouvou, do čela KDU-ČSL se dostal zastupitel Josef Kodet ml. Předseda Kodet avizoval již před několika týdny brzký návrat lidovců do koalice.

Zatím není přesně jasné, jak bude vypadat nové znění koaliční smlouvy. Dlouholetý spor města o vodárenskou infrastrukturu nyní řídí sama primátorka.

Ostré slovní útoky z řad koalice vůči bývalému předsedovi lidovců Jaromírovi Kalinovi znatelně ustaly. Dojednané „vodárenské příměří“ se Svazem vodovodů a kanalizací (SVAK) Jihlavsko poskytuje jihlavské koalici čas pro vyřešení vodárenských problémů: každý den provozování jihlavské infrastuktury znamená pro SVAK Jihlavsko příjem sto tisíc korun.

A v neposlední řadě rozhodnutí jihlavských lidovců o vstupu nebo nevstupu do koalice ovlivní i krajskou politiku. Primátorka Karolína Koubová půjde do voleb v barvách STANu, zbytek Fóra pak za TOP09. Návratem do koalice získá výraznější politické body primátorka Koubová, naopak lidovcům hrozí ztráta voličských sympatií.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů