Krize primátorky: Primátorka Koubová ustupuje lidovcům

Už první kolo koaličního vyjednávání o podmínkách lidovců dopadlo podle vyjádření primátorky Koubové pozitivně. Část požadavků bude splněna. Jak velká část požadavků to bude už primátorka Koubová nesdělila.

Jinými slovy primátorka Koubová bude prozatím i nadále primátorkou i přes pochybnosti o další koaliční spolupráci s KDU-ČSL.

Předseda Městského výboru KDU-ČSL Jihlava Jaromír Kalina rezignoval, když radní města vypověděli mnohaletou smlouvu s právní kanceláří bez projednání a dosažení shody v koaliční radě. Rezignační dopis Kaliny přímo zde, právní kancelář se o výpovědi dozvěděla až z dotazu Občasníku (více zde).

Primátorka Koubová nedokázala zodpovědět otázku, kdo přivedl nového právníka Jihlavy, který asistoval před několika lety u nepřátelského převzetí českých firem tajemnou firmou z Panamy (více zde). Činnost nového právníka Jihlavy podrobně popsal Vrchní soud (více zde).

Lidovci se postavili za svého předsedu Kalinu a odmítli jeho personální výměnu (více zde). Opozice zaslala primátorce otevřený dopis (více zde), který primátorka Koubová ponechala bez odpovědi. Zároveň chce opozice hlasovat o personálních otázkách.

Na obnovení důvěry KDU-ČSL ve fungování koalice má primátorka Koubová jen několik týdnů. Na konci července se bude jednat o situaci kolem výměny právního zastoupení města.

Vytrvalost Jihlavy při řešení provozování vodárenského majetku začala přinášet výsledky v podobě nařízení veřejné služby. Jihlava se dostávala k provozování svého majetku svou dceřinnou firmou.

A právě v tomto momentu dochází ke výměně právníků: Jihlava snižuje svůj tlak na vydání vodárenského majetku města. Bude trvat několik měsíců než nový právník určí strategii města v soudních sporech. Tento oddychový čas je výhodou pro Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko, který provozuje vodárenský majetek města navzdory povinnosti provést majetkové vypořádání.

Bývalá právní kancelář rozjela celou řadu sporů a dotlačila Jihlavu až k provozování části majetku v nepochybném vlastnictví města Jihlavy. Tvrdohlavá neústupnost právníků města pod vedením náměstka Kaliny přinesla výsledky. Na přelomu roku získala Jihlava klíče od několika vodárenských zdrojů v okrajových částech města (více zde).

Primátorka Koubová nepovažovala za důležité jednat o zájmech města se všemi koaličními partnery a dosáhnout shody, což vedlo k rezignaci předsedy KDU-ČSL Jihlava Jaromíra Kaliny na funkci ve vedení města. Až opozice vyvolá na mimořádném zastupitelstvu hlasování o důvěře, bude primátorka Koubová potřebovat hlasy všech členů své koalice. Jinak nebude koalice, ani primátorka.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů