Luka nad Jihlavou uložily povinnost veřejné služby při správě obecní kanalizace

Mimořádná a ojedinělá situace! Městys Luka nad Jihlavou použil podle informací Občasníku nouzový úřední postup a nařídil provozování části místní kanalizace soukromé společnosti se závazkem veřejné služby. „Na dvanáct měsíců bude provozovatelem společnost Vak Vysočina, má všechny potřebná povolení,“ informoval starosta Luk nad Jihlavou Viktor Wölfl.

 

Společnost Vodovody a Kanalizace (Vak) Vysočina patří do koncernu Syner, v jejím čele stojí bývalý šéf jihlavské vodárenské divize společnosti Vodárenská a.s. Josef Pospíšil. Vodárenská a.s. v pololetí ukončila provozování části místní kanalizace.

„Postupně administrativně přebíráme provozování,“ uvedl ředitel Vak Vysočina Josef Pospíšil.

Jihlavští úředníci nerozhodli

Rozhodovat o vodárenských záležitostech je v kompetenci jihlavských úředníků, kteří ale nerozhodli. „Pan starosta nám poslal podnět, byl tady i osobně. Písemně jsme mu na podnět (i při osobní konzultaci) sdělili, že k vydání takového rozhodnutí nejsme kompetentní,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí jihlavského Magistrátu Katarína Ruschková.

Správní řád ale přímo ukládá úředníkům povinnost předávat podněty:

„Správnímu orgánu, který není věcně nebo místně příslušný, bezodkladně je usnesením postoupí příslušnému správnímu orgánu a současně o tom uvědomí toho, kdo podání učinil (dále jen „podatel“). Má-li správní orgán, jemuž bylo podání postoupeno, za to, že není věcně nebo místně příslušný, může je usnesením postoupit dalšímu správnímu orgánu nebo vrátit jen se souhlasem svého nadřízeného správního orgánu. Usnesení vydaná podle tohoto ustanovení se pouze poznamenají do spisu.“

Nouzová situace městyse Luka nad Jihlavou vznikla i tím, že jihlavští úředníci nebyli schopní jako obec s rozšířenou působností přijmout rychlé rozhodnutí o dalším provozování kanalizace v Lukách nad Jihlavou.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů