Milota (Housing First): Nemáme zájem zabydlovat lidi, kteří někde bydlí

Poradce projektu Housing First v Jihlavě Jan Milota poskytl Občasníku rozhovor v souvislosti se startem projektu rychlého ukončování bezdomovectví v Jihlavě. Milota pracoval jako terénní pracovník IQ Roma servis v pilotním projektu Housing First Brno.

-Co uděláte se zájemcem o účast v projektu Housing First, který zamlčí nebo uvede nepravdivé údaje, aby se dostal do slosování o nájemní smlouvu na městský byt? Třeba zamlčí své dluhy nebo neuvede pravdivě příjmy?

Vstupní údaje do projektu neslouží k tomu, aby se uchazeč dostal do slosování o městský byt. Slouží k tomu, aby klient popsal svou aktuální situaci. My se spoléháme na důvěru klientů, mnoho lidí nezná dopodrobna svou aktuální situaci nebo se situace může změnit. Pro nás jsou důležitá data o situaci tak, jak ji vidí klienti. Jakmile budou vylosováni k uzavření nájemní smlouvy, tak s nimi uděláme podrobnější dotazník. A uděláme velmi podrobné šetření situace. Vstupní dotazník nám slouží k tomu, abychom poznali, jak se lidé cítí v Jihlavě. Ptáme se vlastně lidí na informace, které nám chtějí dát. Pokud bude zájemce deklarovat svůj zájem o bydlení, dostane se do losovacího osudí například i bez zodpovězení dotazů na zdravotní stav.

Když budu mít bydliště jako bezdomovec na jiné radnici mimo Jihlavu, tak mě vezmete do projektu v Jihlavě?

Musíte doložit svůj vztah k městu Jihlava. Musíte nám doložit důvod pobytu v Jihlavě. Například pravidelnými návštěvami lékaře v Jihlavě. A to častěji než jednou za rok. Vyznání z pouhé lásky k Jihlavě nestačí, to vám neuznáme. Třeba vaše děti chodí v Jihlavě do školy, nebo se zde trvale léčíte.

Závislost na alkoholu nebo drogách je překážkou v projektu Housing First?

Nikoliv. Počítáme s tím, že významná část cílové skupiny zájemců o projekt Housing First je právě touto závislostí ohrožena. Je to spíše pro nás známka toho, že budou potřebovat naši podporu při zabydlení než aby byli z možnosti účasti na projektu předem vyloučeni. Nepriorizujeme tuto skupinu lidí ohrožených bytovou nouzí.

Když to půjde dobře budou uchazeči začátkem prosince vylosováni. Kdy začnou bydlet?

Když to dobře půjde tak v lednu 2020. Zkoušeli jsme stihnout zabydlení ještě před vánocemi, ale nestihneme to z administrativních důvodů. Do konce února už budou bydlet všichni vylosovaní zájemci. Musíme zvažovat všechny aspekty bydlení: nemůžeme nastěhovat do jednoho bytu matku s dítětem a na stejné podlaží i bývalého partnera, který se dopouštěl domácího násilí. Musíme zvažovat více aspektů a hledat ideální prostředí. Pro ženu, která prožila domácí násilí je důležité, aby se do domu nemohl dostat bývalý partner. Program Housing First velice zodpovědně hodnotí zapojení do normálního soužití se sousedy.

Proč nechcete zveřejnit adresy přesné bytů v projektu Housing First?

Mnoho klientů touží žít normální život a nepotřebuje, aby o jejich zapojení do projektu vědělo široké okolí. Když budou sousedé v domě chtít vědět více o zapojení do projektu, tak je navštíví naši klienti v doprovodu poradců. Nechceme, aby klienti byli okamžitě stigmatizováni, že přichází bydlet jako klienti programu Housing First. Chceme, aby se představili sami svým sousedům. Představit se sám svým novým sousedům je základní lidská slušnost.

Jak budete informovat o průběhu projektu zabydlování v městských bytech?

Každý měsíc budou vznikat souhrnné zprávy. Pokud bude někdo z klientů vystoupit z anonymity, tak to bude jedině dobře. Ale nenutíme je k tomu.

Jak velký čekáte zájem o slosování nájemních smluv v městských bytech?

Tak druhý registrační den máme kolem stovky vyplněných žádostí. Máme v Jihlavě kolem šedesáti až osmdesáti rodin, které žijí na ubytovnách. Kolem dvacítky lidí žije samostatně. Odhadem to bude dvě stě až tří set žádostí. Když vyplňujeme žádost s klientem někde na ulici, tak nemusí vyplnit přesné údaje. Nemáme zájem zabydlovat lidi, kteří někde bydlí.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů