Mrkosovi se bez ANO komplikuje sestavování žďárské koalice

Výrazné vítězství uskupení „Žďár-Živé město“ se zatím jeho lídrovi a současnému starostovi Martinovi Mrkosovi nedaří proměnit v sestavení nové koalice. K devíti mandátům vlastního uskupení potřebuje Mrkos ještě alespoň dalších pět mandátů k získání většiny v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu města. Dosud Žďáru nad Sázavou vládla koalice s Mrkosem v čele s šestnácti mandáty.

Nová koalice se rodí na půdorysu staré koalice Ž´dáru-Živé město, ODS, KDU-ČSL a hnutí ANO. Bez hnutí ANO by nová koalice na půdorysu staré disponovala jen patnácti mandáty, což je sice většina, na pohodlné vládnutí starosty Mrkose je to málo.

ČSSD byla ve žďárském zastupitelstvu dosud v opozici, nyní disponuje dvěma mandáty pro bývalou dlouholetou starostku Dagmar Zvěřinovou a současného náměstka hejtmana Vladimíra Novotného. Pro nahrazení ANO v koalici to Mrkosovi nestačí, musel by přizvat ještě Změnu 2018. Změnu 2018 ale tvoří dlouholetí kritici Mrkosova starostování: Bývalý starosta Jaromír Brychta s manželkou a především bývalý tajemník Jan Havlík.

Asi jen spojením sil opozice by starosta Mrkos dokázal nahradit pět mandátů hnutí ANO ve vedení města. Zatím není jasné, zda-li se starosta Mrkos pokouší sestavit koalici bez ANO nebo s hnutím ANO jako dosavadním partnerem.

První kolo jednání o sestavení jednání mají skončit o víkendu, optimismus z rychlého sestavení koalice viditelně chybí na všech stranách. Bez ANO se starostovi Mrkosovi bude vládnout podstatně hůř než s hnutím ANO v koalici.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů