Neckář (ANO): Značné omezení nebo konec výstavby v Jihlavě?
V současné době řada měst řeší otázku, jak zvýhodnit občany, kteří mají zájem se o své bydlení postarat sami. Výstavba bydlení je stále dražší a každá ušetřená koruna je pro stavebníky dobrá.
Zatím co stát upouští od daně z nabytí nemovitosti, kterou velká část veřejnosti oprávněně považuje za nemorální, vedení města Jihlavy přichází v této době zcela s opačným, doslova revolučním řešením. Předkládá zastupitelům ke schválení nové „Zásady pro spolupráci s investory“.
V případě, že zastupitelé tyto zásady schválí, bude každý stavebník povinen zaplatit při jakékoliv stavbě do městské kasy nehoráznou sumu. Vzhledem
k tomu, že bude investiční příspěvek vypočítán z maximální hrubé podlahové plochy, kterou územní rozhodnutí o umístění Investičního záměru umožňuje, nikoliv z plochy skutečně stavebníkem realizované, lze předpokládat u běžných rodinných domků jeho výši od 300 do 900 tis. Kč.
Podnikatelé zaplatí u každého objektu za každý nově budovaný m2 1.000,- Kč. Trendem nového vedení je „městský byznys“, který by měl zajistit všem, kteří se na něm podílí, patřičné odměny. Je potřeba zřídit mnoho příspěvkových organizací, kde budou zaměstnáni občané, sympatizující se současným vedením, vždyť platy u takovýchto organizací nemusí být tabulkové, plat 100tis.Kč měsíčně je zde normální.
Příkladem může být i nově zřizovaná organizace pro kulturu „Brána Jihlavy“, pro kterou si už koalice schválila z rozpočtu města pro začátek 17 mil. Kč, jejíž hlavní činností bude vybírat uchazeče, kterým město
přidělí dotace na kulturní akce. Finanční prostředky, které město využívalo v minulých letech na rozvoj města, opravy chodníků a vozovek jsou dnes přesměrovány jinam, tudíž město hledá jiné možnosti příjmu.