Objevování krásy Žirovnice: Venkov stále turisty nezkažený

Na rozhraní Vysočiny a jihočeského kraje leží třítisícové městečko Žirovnice plné venkovského klidu nezkaženého davy turistů. Věhlas Žirovnice vytvořili „čamrdáři“, výrobci knoflíků z perleti.

O perleti je všeobecně známo, že dokáže upevňovat vztahy mezi rodiči a dětmi. Perly nebo perleť jsou věčnými symboly moudrosti, která je získávána především na základě nabytých zkušeností. Jejich nositelům prý přináší blahobyt, bohatství a úspěch. Výrobky z perleti také považovány za talismany pro posílení a udržení vztahů. Jsou symbolem čistoty, něhy, laskavosti a věrnosti. V lidovém léčitelství se doporučovalo jejich nošení těhotným ženám, neboť napomáhaly k bezproblémovému těhotenství a porodu.

V devatenáctém století bylo v Žirovnici několik stovek řemeslníků, kteří vyráběli z perleti především knoflíky. Dnes jejich umění připomíná muzeum knoflíků a perleti v budově bývalého zámeckého pivovaru.
K vidění je historická perleťářská dílna s knoflíkářskými stroji jako byla dírkovačka, tvarovačka a půrmašina.

Muzeum venkovského života Žirovnicka je v zámecké sýpce. Ve spodním patře jsou historické zemědělské stroje, ve druhém podlaží drobnější nářadí a nástroje používané v minulosti ke každodenním činnostem. Umístěn je tu rozměrný keramický betlém, který vyrobily děti ze Základní umělecké školy v Humpolci. Více než sedm stovek postaviček v něm znázorňuje typické vesnické činnosti během čtyř ročních období. Ve třetím patře mohou návštěvníci nahlédnout do venkovské světnice, v podkroví mohou obdivovat vazbu zdejšího krovu a v celé budově původní dřevěné barokní sloupy.

Na žirovnickém zámku lze obdivovat fresky z roku 1490. Jsou zachovány v kapli s biblickými motivy, je zde vymalována i rodina Vencelíkova, majitelů zdejšího panství . Skutečně unikátní je i malba hutě v tzv. zelené světnici, znázorňující nejen huť a hrad, ale i prosté dělníky v huti pracující. V současné době je rozsah fresek na žirovnickém zámku označován za největší v celé České republice, i když s podobnými malbami, ale v menším rozsahu, se lze setkat i jinde.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů