Odstranění nehody je vždy starostí motoristy nebo správce komunikace

Reportér webu Seznamzpravy.cz Vojtěch Blažek přišel s odvážným tvrzením: “ Ve Sněmovně nyní opět ožil návrh, aby si lidé nemohli vybírat podle svého odtahovou službu, když mají nehodu nebo se jim porouchá vůz. Pokud návrh projde, v důsledku by znamenal zabetonování monopolu pro úzký okruh firem, které už dnes – například na dálnici D1 – odtahové služby díky smlouvě se státem poskytují.“(celý článek přímo zde: Poslanci ANO to nevzdávají: opět chtějí zavést monopol na odtahy aut).

Skutečnost je ale jiná. Odstranění následků dopravní nehody musí začít podle litery zákona okamžitě po nehodě. Pokud řidič není schopen odstranit následky nehody vlastními silami, přechází jeho povinnosti „ze zákona“ na správce komunikace. Tím je u dálnic Česká republika a její organizace Ředitelství silnic a dálnic.

Policie České republiky při nehodě na dálnici vyzve správce komunikace k odstranění následků nehody z moci úřední, protože nehodu nemůže odstranit (například vlivem zranění nebo psychického šoku) sám účastník nehody. Proces úřední výzvy přes dispečink ŘSD putuje k jednomu z třinácti smluvních partnerů, kteří odstraňují následky nehody z moci úřední.

Celý úřední proces od vydání policejní výzvy k úřednímu zásahu přes převzetí výzvy správcem komunikace až po výjezd smluvního partnera ŘSD k odstranění nehody je monitorovaný především z hlediska času. Smluvní partneři ŘSD jsou vázáni povinnostmi uzavřených na základě veřejné zakázky.

Pojišťovny se snaží převzít kontrolu nad celým procesem odstraňování nehod a snížit vliv kontroly státu i státních organizací nad kvalitou odstraňování dopravních nehod.

Poslanecká novela Josefa Kotta (ANO) stanovuje ve svém důsledku povinnost dopravních policistů jako úředních orgánů vždy vyrozumět správce komunikace o dopravní nehodě. Správce komunikace pak zajistí dohled a kontrolu nad celým procesem odstranění dopravní nehody.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů