Pacient si nebude moci vybrat očkovací vakcínu COVID-19

Kraj Vysočina neplánuje ve svých pěti očkovacích centrech umožnit volbu očkovací vakcíny.

„V současné době opravdu není možné si vybrat k očkování konkrétní vakcínu. Očkuje se ta, kterou máme právě k dispozici – Pfizer/BioNTech nebo Moderna,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Do konce ledna bylo na Vysočinu dodáno celkem 14 040 dávek vakcíny, z kterých bylo počátkem února vyočkováno více než 13 776 dávek.

Vakcíny proti covid-19 jsou léčiva, která brání vzniku onemocnění způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 tím, že vyvolávají imunitní odpověď proti tomuto viru. Covid-19 může způsobit závažné onemocnění s možnými doposud neznámými dlouhodobými následky nebo i úmrtí u osob jakéhokoliv věku, včetně jinak zdravých lidí.

Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě. Zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (např. pravé neštovice, dětská obrna, záškrt).
Každý, kdo se naočkuje, pomáhá ochránit ty, kteří tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou. Očkování je dobrovolné a je plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Ani po spuštění provozu pěti regionálních očkovacích center nebude možná volba očkovací vakcíny.

„Vypadá to, že výběr s ohledem na stále malé množství dodané vakcíny nebude  možný,“ dodala mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová. Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů