VÍME PRVNÍ: Jihlava posílí krizové řízení dvěma miliony korun

Nouzový stav celé země zasáhl i krajskou metropoli Vysočiny. Půlmilionová rozpočtová rezerva letošního rozpočtu je téměř vyčerpána.

Podle informací Občasníku chystá vedení města posílení rozpočtu krizového řízení o dva miliony korun.

„A odkud se to vezme?,“ položil řečnickou otázku opoziční zastupitel Richard Šedivý (ANO).

Radní města musí rozhodnout, které investiční akce bude nutné zrušit nebo pozastavit. „O tom, které z těch náročnějších akcí budeme realizovat, ještě budeme s koaličními partnery diskutovat,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Nejistou budoucnost má například propojení ulic Brněnská a Kosovská nebo oprava Hybrálecké ulice, pravděpodobně se přeruší opravy dalších historických domů v centru města – jeden z nich vyjde průměrně na 10 až 50 milionů korun.  „Rádi bychom ale opravili dům na Masarykově náměstí č. 21, záleží to však na tom, zda se městu podaří získat dotaci z Norských fondů. Také v případě revitalizace prostranství u Dělnického domu nechceme tento projekt zastavit nebo zrušit, je to ale jedna z akcí, jejíž rozsah se bude muset přizpůsobit aktuálním finančním možnostem,“ doplnil Ryška.

V letošním roce se uskuteční již rozběhnuté akce. Mezi nimi je například výstavba dopravního hřiště, parkoviště v ulici Nad Plovárnou, rekonstrukce domu U Mincovny, oprava mostu v ulici U Dvora, počítá se také stabilizací nebezpečných skalních masívů, zejména toho pod hřbitovem na Kalvárii, proběhne také stavba kanalizace v Herolticích nebo stavba pumptracku na Českém mlýně.

 „Letos se bude pokračovat také ve výstavbě cyklostezek a opravování chodníků, počínaje těmi na sídlišti Březinova. Kvůli úsporám jsme z velkých investičních akcí přesunuli až na příští rok například mimoúrovňovou křižovatku – sjezd z přivaděče I/38 na ulici Romana Havelky a opravu starého Brněnského mostu, který je zatím podepřen výdřevou, jeho rekonstrukce je ale připravována na příští rok. V roce 2021 se bude realizovat také výstavba nového osvětlení na Rantířovské ulici,“ uvedl uvolněný radní pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

Na příští rok je i přes nouzový stav naplánována kromě zmíněného také výstavba cyklostezky z Mlýnské do Helenínské ulice nebo oprava hájenky Černé lesy, kterou provozuje Dům dětí a mládeže příspěvková organizace města.

 „Investice se nemohou všechny zastavit, město se musí opravovat nebo zvelebovat a musí stále žít,“ doplnila Karolína Koubová.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů