Piráti opisují z Brna, chtějí bezplatná veřejná WC v jihlavských restauracích

Jihlavští piráti do volebního programu opsali dotační program „FREE WC“, který na Brně-střed v minulosti realizovalo hnutí „Žít Brno“. „Žít Brno“ získalo ve ve volbách 2014 dvanáct procent hlasů, o čtyři roky později v komunálních volbách propadlo. O voliče i kvůli otevírání ožehavých témat jako pomoc uprchlíkům a projektu na sociální bydlení Rapid Re-Housing. Bývalá dvojka na kandidátce hnutí „Žít Brno“ Hana Stuchlíková usiluje o mandát jihlavské zastupitelky.

How Dirty Are Public Restrooms, Really? | Live Science

Každý z přihlášených podniků v projektu „bezplatné WC“, pokud splnil požadavky, získal v Brně podporu formou dotace ve výši deseti tisíc korun na jeden rok. Podmínkou je, že zapojený podnik bude viditelně označen logem FREE WC a umožní návštěvu toalet bezplatně nejen hostům, ale i ostatním. Radnice Brno-střed u podaných žádostí přihlížela hlavně k umístění provozovny, vzhledu provozovny a toalet, možnosti využití přebalovacího pultu a důležitá bude také bezbariérovost. Vedlejšími kritérii jsou pak byly otevírací doba podniku, vzdálenost od jiných podpořených podniků a počet podpořených podniků jednoho žadatele.

Náklady na provoz veřejného WC tak plánují Piráti a Fórum Jihlava elegantně přehodit na provozovatele restaurací, cukráren a hospůdek na území města. Za příspěvek v řádu deseti tisíců korun ročně z městské kasy.

Obecně je o projekt „free WC“, který mění soukromé toalety restaurací a kaváren na veřejná WC, jen minimální zájem ze strany podnikatelů.
Podnikům a živnostníkům to tržby nezvedne, z městského příspěvku nezaplatí ani „hajzlbábu“. Příspěvek sotva stačí na nákup čistících a úklidových prostředků. Například radnice Brno-střed měla připravený deseti tisícový příspěvek pro téměř padesátku podniků. Přihlásilo se jen několik provozoven, které šlo spočítat na prstech jedné ruky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů