PLZ: protikomunistická organizace jihlavských lidovců (1949)

Počátkem září 1948 přišel na sekretariát lidové strany v Jihlavě Milan Kroutil. Lidoveckým tajemníkům Hažmukovi a Janatovi vysvětloval, že je ve spojení s lidoveckým ministrem Procházkou v zahraničí a žádal je o pravidelné podávání informací do ilegálního časopisu „Nástup“. Zprávy měli dodávat přes redaktora Lidové demokracie Aloise Řídkého pod značkou „PLZ – Pro Lepší Zítřek“. Ilegální organizace měla být vytvořena výhradně ze spolehlivých členů lidové strany.

Československá strana lidová

Redaktor Řídký měl být velitelem jihlavského kraje, tajemník František Hažmuka velitelem okresu Jihlava. Tajemník lidovecké mládeže Bohuslav Janata měl mít na starosti okresy Třebíč a Velké Meziříčí.

Tajemník Hažmuka doporučil do ilegální skupiny Jaroslava Burdu z Třeště, Jana Mareše z Luk nad Jihlavou, učitele Václava Lameše z Telče.

Ilegální časopis „Nástup“ měl být vydáván na Královehradecku, na Vysočinu měl být zasílán na adresu učitele Miroslava Přibyla v Měšíně. Učitel Přibyl slíbil zajistit doručení na sekretariát do Jihlavy.

Granáty pro Karla Veselého

Asi v červnu 1948 přivedl redaktor Řídký do obchodu Karla Veselého Františka Kavku z Čučic. Domluvili se na zaslání granátů. Během pár dnů balíček přišel. Obchodník Veselý volal Františka Haška do Pelhřimova, že má pro něj balíček, aby si ho přijel vyzvednot. Hašek převezl balíček do Pelhřimova, kde jej předal Zbyňku Stárkovi. Granáty měly být použity pro útok proti poslanci KSČ Šmídovi a druhý proti předsedovi ONV v Pelhřimově Hrabětovi. Třetí granát byl určen proti sovětskému kapitánovi, který sloužil ve vojenské posádce Pelhřimov.

Činnost skupiny PLZ ustala na podzim roku 1948 v souvislosti se zatčením Bohuslava Janaty při protistátní skupiny Veselý&spol.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů