Pozor, šelma! Žďárskem se volně pohybuje rys ostrovid

Prostřednictvím sociálních sítí se šíří varování před uprchlým rysem ostrovidem z domácího chovu:

Dne 20. 10. se ve Žďárských lesích, poblíž vesnice Radostín ztratil Rys ostrovid, stáří 1,5 roku. Zvíře je krotké, zvyklé na lidi. Pravděpodobně se pohybuje v okolí Velkého Dářka. Kdyby ho kdokoliv spatřil, prosím označte si polohu na mobilu a kontaktujte majitele na tel.: 737 91 88 66.
Petra Kreizlová Marešová

Rys ostrovid je největší evropskou kočkovitou šelmou, s délkou těla až 148 cm, délkou ocasu až 25 cm, výškou v kohoutku až 75 cm a hmotností i přes 35 kg (pouze samci, samice jsou menší). Typické rozměry jsou však podstatně menší, například průměrná hmotnost se pohybuje okolo 20 kg. Charakteristickým znakem všech rysů jsou trojúhelníkovité uši s černými chomáčky chlupů na konci (tzv. chvostky) a černý konec ocasu, mnoho jedinců má lícní chlupy prodloužené a utvářející licousy.

Rys je aktivní hlavně za soumraku, na tichých lokalitách může být k vidění i přes den, kdy se rád sluní. Obyčejně však v průběhu dne odpočívá ve skalních úkrytech nebo v houštinách. Četnost a míra denních přesunů se liší jedinec od jedince, byly zaznamenány i delší než pětadvacet kilometrů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů