Pražští radikálové se chystají oživovat „Hilsneriádu“ v Polné

Na sociálních sítích se objevila informace o aktivitě radikálů kolem Adama B. Bartoše v souvislosti s výročím smrti Anežky Hrůzové v lesíku Březina nedaleko Polné. „V neoficiální rovině o tom vím, oficiální žádost o povolení shromáždění jsme na radnici nedostali,“ uvedl tajemník radnice v Polné Petr Klíma.

Příznivci Adama B. Bartoše by se měli sejít na náměstí v Polné a odtud vyrazit k symbolickému hrobu Anežky Hrůzové v lese Březina.

Tělo Anežky Hrůzové bylo nalezeno 1.4.1899.  Z vraždy devatenáctileté křesťanky Anežky Hrůzové byl obviněn Žid Leopold Hilsner. Období „Hilsneriády“ bylo spojeno s největšími projevy antisemitismu na českém území během 19. století.

O prvním dubnovém víkendu tak Polnou navštíví pražští radikálové. Co na to policie?

„Stálým úkolem policie je chránit veřejný pořádek a bezpečnost občanů v každé situaci. K případným bezpečnostním opatřením se nebudeme předem vyjadřovat, “ uvedla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Odsouzení extrémismu

Informace o plánech pražských extrémistů na výlet do Polné v období výročí hilsneriády vyvolala pobouření na místní politické scéně.

¨Je to nechutné vyvolávání duchů nenávisti a zneužívání vraždy nevinného člověka a zmanipulovaného soudního procesu k vlastní extrémistické propagandy,“ prohlásil předseda ODS Jihlavsko Zdeněk Geist.

„Shromažďování nad hrobem A.Hrůzové za účelem vyvolávání antisemických nálad, stejně jako účelové znásilňování dějin současnými neonacisty jako Strna zelených odmítáme. Věříme, že policejní složky stejně jako kompetentní úředníci městského úřadu v Polné budou situaci pečlivě monitorovat a nedopustí, aby byl porušován zákon. Neonacisté svými akcemi a provokacemi neustále dokazují, jak přímou hrozbou jsou pro demokracii v naší zemi,“ uvedl místopředseda jihlavské Strany zelených Patrik Priesol.

„Je smutné, že A.B. Bartoš a jemu podobní pomatení jedinci hodlají opět opakovat lži a předsudky. Bartoš mi připadá jako frustrovaný chlapeček, který si na pískovišti vybírá ty slabší, co se nemohou bránit, aby si na nich posiloval neexistující důležitost. Na podobnou frackovitost platí pískovišti profackování, ve světe dospělých doufám přijde pravomocné odsouzení za podněcování nenávisti,“ řekl lidovecký kandidát na senátora Michal Stehlík.

„Vražda Anežky Hrůzové nebyla nikdy plně  objasněna. Vina L Hilznera nebyla  jednoznačně prokázána . Důkazem toho je i milost, kterou v té době  císař F Josef Hilznerovi udělil. Dnes nám  tato událost slouží jako memento toho, abychom nedělali unáhlené a emotivní soudy.  Přemýšlejme i dnes   pečlivě  o tom, co se kolem nás děje, “ řekl kandidát na senátora hnutí ANO Zdeněk Faltus.

Reakce politické scény Jihlavska průběžně doplňujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů