Přibyslav žádá Nejvyššího státního zástupce o ochranu svobody projevu

Město Přibyslav žádá v otevřeném dopise Nejvyššího státního zástupce
o ochranu svobody projevu a respektování tiskového zákona! Důvodem je postup orgánů činných v trestním řízení, které prověřují místního starostu pro jeho článek publikovaný v obecním zpravodaji (dokument zde) .


Snad ještě závažnější na celé věci je to, že již několik let jsou orgány činné v trestním řízení fakticky zneužívány k politickému boji vůči politickým oponentům.
V uplynulých letech čelily nejen představitelé Města Přibyslav, ale i řadoví zaměstnanci města /včetně např. řadové referentky/ desítkám nedůvodných trestních oznámení od téhož podavatele.

Orgány činné v trestním řízení všechna trestní oznámení prověřovaly, nikdo však nebyl nikdy obviněn ze spáchání žádného trestného činu. Trpělivost místním došla až v okamžiku, kdy kriminální policie na základě pokynu státního zástupce začala prověřovat článek starosty v místním
zpravodaji.

Ve svém článku vyjadřoval starosta Města Martin Kamarád své názory a stanoviska v souladu se svým ústavním právem na svobodu projevu, a navíc pod ochranou tiskového zákona.
„Ano, mohu potvrdit, že jsem byl vyslýchán kriminální policií jako podezřelý, přičemž důvodem je můj článek do červencového vydání Přibyslavského občasníku.“ komentuje celou věc
přibyslavský starosta Martin Kamarád.

A dodává „Fakticky jsem v situaci, kdy neúspěšný kandidát v obecních volbách vede politický boj prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení. Nemusím říkat, že to člověku na chuti do práce nepřidá, když na něj už i kvůli článku nastoupí kriminálka.“
S tímto postupem orgánů činných v trestním nesouhlasí právní zástupce Města Přibyslav Mgr. Kliment „V předmětném starostově článku nic nezákonného není, já stále nemohu uvěřit tomu, že to vyšetřuje kriminálka. Po přečtení inkriminovaného článku měl pan státní zástupce dospět k závěru, že není důvod cokoli nadále prověřovat a celou věc odložit. Orgány činné v trestním řízení nejsou nějaký automat na vyřizování nesmyslných trestních oznámení.“
Vzhledem k tomu, že právo na svobodu projevu a právo svobodně šířit své názory prostřednictvím tiskovin pod ochranou tiskového zákona jsou elementárním základem demokratické společnosti, tak se přibyslavští obracejí přímo na Nejvyššího státního zástupce. Snad ještě závažnější na celé věci je to, že již několik let jsou orgány činné v trestním řízení fakticky
zneužívány k politickému boji vůči politickým oponentům.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů