Puklice mají slíbený stožár zdarma za morální podporu výstavby větrného parku

Investoři obnovitelných zdrojů zaměřují svou pozornost na kopec Kolíbl nad Jihlavou. Protože jde o katastrální území obce Puklice, dostává obec jednu lukrativní nabídku za druhou.

Pro Puklice je asi nejzajímavější odměna za morální podporu výstavby větrného parku tří a více stožárů větrných elektráren. Jeden stožár by obec dostala darem. „V případě velmi pesimistickém ekonomickém výhledu by to pro obec znamenalo příjem kolem deseti milionů korun, v případě optimistického výhledu patnáct až osmnáct milionů korun,“ informovala starostka Puklic Kateřina Pauzarová.

Konkurenční nabídky byly kolem tří až čtyř milionů korun ročně. Puklice mají zatím nabídku od pěti různých investorů.

Nabídka daru stožáru ve větrném parku znamená pro obec Puklice možnost splnit s v příštích pětadvaceti letech prakticky každý sen nebo přání v rozvoji obce.

Puklice předpokládají dorovnání takto výhodné nabídky ze strany ostatních zájemců o výstavbu větrného parku na kopci Kolíbl poblíž silnice z Jihlavy na Třebíč.

Původní německý název Kohlhübel vznikl ze dvou slov. První část, Kohle, sice znamená uhlí, ovšem místo nemá žádnou historickou souvislost s těžbou uhlí, na rozdíl od stejně pojmenovaného kopce u osady Hraničná v okrese Jablonec nad Nisou. První část názvu patrně pochází ze zkomoleného výrazu kahl, tedy holý. Druhá část, hübel, patrně vznikla zkomolením z výrazu Hügel, tedy kopec, resp. z nářečního tvaru der Hübel, který se překládá jako vrch.

V hlavách zastupitelů Puklice se pomalu líhne myšlenka postavit stožár větrné elektrárny s pomocí dotace a provozovat ho samostatně na vlastní účet.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů