Senátor Chalupský: Věřím v dobrou vůli věřitelů a touze obnovit provoz úzkokolejné dráhy

Jindřichohradecký senátor Jaroslav Chalupský se stal autorem elektronické petice za záchranu jindřichohradecké úzkokolejné dráhy jako nejstarší dráhy svého druhu v Evropě.

„Hrozí, že nejen osobní a nákladní doprava, ale zejména obrovské a vyhledávané turistické
lákadlo včetně výletů parní lokomotivou, zcela zaniknou. Stejně tak osiří nádražíčka využívaná pro ubytovávání turistů, zastávky s nejznámější tou v Kaprouně, kde byl z vlaku vykázán jako černý pasažéř
Jára Cimrman. Jsem přesvědčen, že by to byla velká škoda a obrovská újma pro turistický ruch a návštěvnost našeho regionu České Kanady,“ stojí v petici senátora Chalupského.

Pod peticí se objevilo přes šest tisíc podpisů příznivců zachování provozu jindřichohradecké místní dráhy. Petice se tak stala určitým vyjádřením společenské poptávky. Senátor Chalupský se ujal role neformálního patrona úzkokolejky.

„Ještě před koncem roku 2023 jsem byl v komunikaci se všemi klíčovými osobami v oživování úzkokolejky a z jejich vyjádření stále trvá poměrně velká vůle vláčky zachránit. Navzdory dalším a dalším klackům
pod nohama. To je důležitá dobrá zpráva! Velkou důvěru mám v insolvenčního správce, který bude muset spolu s věřitelským výborem najít nového spolehlivého provozovatele a snad i vlastníka úzkokolejky. Věřím, že na konci ledna k tomu dostane od soudu finální zelenou. Přihodit se může ještě cokoli, ale letos již musí mašina začít před přejezdy houkat,“ doufá senátor Chalupský.

Senátor Chalupský vyjádřil zájem osobně se vypravit na schůzi věřitelů a sledovat klíčové jednání o budoucnosti úzkokolejky. „Bohužel ve stejném termínu je jednání jindřichohradeckého zastupitelstva, snad se podaří obě jednání časově stihnout,“ naznačil senátor Chalupský. Podle senátora Chalupského se nedá dopředu odhadnout, zda-li bude mít schůze věřitelů časově hladký průběh, nebo se změní v dlouhý maraton hlasování o nejrůznějších návrzích věřitelů.

„Samozřejmě dobré zprávy o přípravě jízdních řádů, snaha o získání provozních povolení Drážního úřadu i další přípravy k letnímu provozu zvyšují optimismus všech ohledně návratu provozu úzkokolejky. Houkání
úzkokolejky vždy neodmyslitelně patřilo k životu podél dráhy, to aktuální ticho u železničních přejezdů působí pro nás místní až depresivně,“ dodal senátor Chalupský.

Senátor Chalupský zachytil moment, kdy na opuštěnou trať vyjela drezína (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů