Soukromé uprchlické zařízení Okrouhlík: Žádali uprchlíci návštěvní služby praktického lékaře?

ruceČeský rozhlas informoval o starostech iráckých uprchlíků se vstupní prohlídkou. Příběh vylepšil i zmínkou o možné xenofobii, když byli uprchlíci odmítnuti jihlavskými lékaři. U příběhu chybí podstatná informace: měli uprchlíci kartičky zdravotní pojišťovny? (více zde)

Celý rozhlasový příběh má ještě jednu rovinu: uprchlíci pravděpodobně žádali praktické lékaře z Jihlavska o zajištění lékařské návštěvní služby v soukromém uprchlickém středisku na Okrouhlíku. Jihlavští lékaři patrně odmítli, první návštěvní službu na Okrouhlíku vykonala lékařka z Třebíče.  Další návštěvní služby lékaře bude v soukromém uprchlickém zařízení na Okrouhlíku zajišťovat lékařka z Třeště.

Návštěvní služba praktického lékaře je především časově náročná. Jestliže nemají uprchlíci kartičky zdravotní pojišťovny, pak soukromé uprchlické zařízení zřejmě žádá lékaře o charitu. Návštěva praktického lékaře nejde vyúčtovat ze systému veřejného zdravotního pojištění.

Veřejnoprávní médium jako je Český rozhlas pak může sloužit jako nátlak na praktické lékaře, aby zajistili služby zdarma nad rámec veřejného zdravotního pojištění.

Způsob zajištění zdravotní péče v soukromém uprchlickém zařízení na Okrouhlíku je nadále nejasný. Patrně se tvoří improvizací, kdy „každou chvíli je všechno jinak“.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů