Mají iráčtí uprchlíci z Okrouhlíku kartičky zdravotní pojišťovny ?

fb

Nejasnosti kolem lékařské péče o uprchlíky z Iráku pokračují. Český rozhlas upozornil na odmítnutí vstupní prohlídky jihlavskými lékaři. Patnáct jihlavských lékařů údajně odmítlo vstupní prohlídku.

„„Říkali, že lékaři je odmítají, nevysvětlovali mi důvody, ale byli z toho samozřejmě velmi smutní,“ popisoval události před 14 dny pro Český rozhlas třebíčský farář z baziliky svatého Prokopa Jakub Holík.

Není například jasné, jak se dostal do kontaktu s iráckými uprchlíky třebíčský farář.

Okrouhlík i Jihlavsko spadá pod děkanát v Jihlavě, jižní část Jihlavska pod děkanství ve Stonařově. Obě děkanství spadají pod brněnskou diecézi. Na křesťanskou mši jeli uprchlíci do dvacet kilometrů vzdáleného Ždírce, který spadá pod královehradeckou diecézi (více zde).

life

Vyšetření zdarma

Uprchlíci měli podle prosincových informací zamířit do zdravotní karantény, tuto informaci ale označil mluvčí fondu za mediální nepřesnost (více zde). „Lékařské vyšetření provedli lékaři z řad dobrovolníků zdarma (včetně cesty). Nehradil jej tudíž ani stát, ani NF Generace 21,“ uvedl tiskový mluvčí fondu Generace 21 Vojtěch Jurásek.

Měli kartičky zdravotní pojišťovny?

Zatím nedokázal nadační fond Generace 21 vysvětlit, zda mají iráčtí uprchlíci z Okrouhlíku platné kartičky zdravotní pojišťovny. Každý občan České republiky nebo i cizinec tuto kartičku předkládá lékaři při praktickém vyšetření. S platnou kartičkou lékařské pojišťovny by jim vstupní prohlídku udělal každý praktický lékař a náklady vyúčtoval přímo pojištěnci nebo zdravotní pojišťovně.

Je dokonce možná i chyba na straně jihlavského Centra pro multikulturní vzdělávání, které se stará o irácké uprchlíky. Obecně vstupní zdravotní prohlídky při příchodu do České republiky provádí stát v uprchlických zařízeních jakým je například Zastávka u Brna. Zdravotní prohlídky v těchto zařízeních hradí ministerstvo vnitra.

Lze vyslovit důvodnou domněnku, že se Centrum pro vzdělávání mělo obrátit s žádostí o vstupní lékařskou prohlídku na zařízení ministerstva vnitra a nikoliv na praktické lékaře na Jihlavsku. Ve smluvním zařízení ministerstva vnitra patrně uprchlík nepotřebuje k ošetření kartičku zdravotní pojišťovny.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna