Kraj Vysočina zrevidoval nereálné jízdní časy VDV

Řidiči linkových autobusů na Vysočině nejsou piloty závodních speciálů! Požadavky Kraje Vysočina na jízdní časy autobusových linek v Kraji Vysočiny byly pro systém Veřejné dopravy Vysočiny nastaveny nereálně a nutily by řidiče linkových autobusů porušovat maximální povolenou rychlost v silniční provozu. Za nedodržení stanovených jízdních řádů totiž hrozí dopravcům citelné sankce.

Nereálné požadavky vyplývají z vydané revize jízdních řádů vydané k veřejné zakázce na desetileté smlouvy Veřejné dopravy Vysočiny od roku 2022.

Přepravní rychlost na spojích je definována požadovaným časem odjezdu, požadovaným časem dojezdu a definovanou dopravní vzdáleností. Svoji roli v přepravní rychlosti pak hraje i počet zastávek a charakter území, kterým se projíždí, přičemž řada linek a spojů vede přes obce, kde je limitovaná rychlost 50 km/hod.

Například na autobusové lince mezi zastávkami Věž, a Humpolec, nemocnice činí reálný jízdní čas šestadvacet minut (bez času obsloužení
zastávek). Kraj Vysočina však po dopravcích požadoval dojezd v délce devíti minut, což vyžaduje, aby dopravce jel průměrnou rychlostí alespoň 61,6 km/hod., přičemž cesta vede převážně přes obce.

A to se do jízdního času ani nezapočítával čas na případné odbavení každé jednotlivé zastávky, kdy se předpokládají minimálně dvě minuty na odbavení každé zastávky.

Nebo jiný příklad: Přejezd linkového mezi zastávkami Pelhřimov, nem.I a Humpolec, aut. nádr činí reálně dvaadcet minut (bez času obsloužení zastávek). Kraj Vysočina však v desetiletých smlouvách od roku 2022 požadoval dojezd v délce devatenácti minut, což vyžaduje, aby dopravce jel rychlostí alespoň 53 km/hod., přičemž cesta vede převážen přes obce

V jízdních řádech poskytnutých dopravců pro systém Veřejné dopravy Vysočiny se takovýchto spojů, které nelze v požadovaném čase reálně odjet, aniž by dopravce porušil rychlost limitovanou zákonem, vyskytuje podstatně více. Kraj Vysočina v reakci vzniklé chyby oznámil revizi požadovaných jízdních řádů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů