SVAK Jihlavsko přišel o milion zbytečnou žalobou proti Jihlavě. Zvedne cenu vody?

justice soudŠest set tisíc soudní poplatek, šest set tisíc palmáre advokátům protistrany SVAKu Jihlavsko. Plus nezveřejněná výše odměny vlastním právníkům.

To jsou úředně stanovené náklady na spor, který vůbec neproběhl.

Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko vzal svou žalobu zpět jen pár dnů před začátkem soudního jednání.

Původně Svaz vodovodů a kanalizací (SVAK) Jihlavsko tvrdil, že jde o údajné bezdůvodné obohacení Jihlavy: na základě rozhodnutí Krajského úřadu Kraje Vysočina musel SVAK Jihlavsko vyplatit na podzim roku 2013 a na jaře roku 2014 přes sto třicet čtyři tisíc korun.

SVAK Jihlavsko odmítal uznat rozhodnutí Krajského úřadu o platební povinnosti z důvodu údajné absence věcné příslušnosti Krajského úřadu Kraje Vysočina k vydání těchto rozhodnutí. Naopak se domáhal soudního verdiktu o neplatnosti (nicotnosti) rozhodnutí krajského úřadu.

Soudní rozhodnutí o nicotnosti ale vydáno nebylo, naopak byla potvrzena oprávněnost role Krajského úřadu jako arbitra sporů mezi Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko a Statutárního města Jihlavy. Verdikty krajského úřadu jsou vykonatelné do tří dnů od vynesení rozsudku a není možné se proti nim odvolat.

Více než milion korun prohraný jen v tomto jediném soudním sporu bude bezesporu chybět v pokladně Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Stejně tak budou chybět i další peníze z provozování vodovodů a kanalizací v krajské metropoli Vysočiny. Za provozování městských vodovodů a kanalizací v krajské metropoli musí dceřinná společnost Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko platit na účet města Jihlavy (více zde).

Situace ve vodárenství krajské metropole Vysočiny směřuje k vyhlášení vyjímečného stavu: Jihlava nesouhlasí, aby její vodovody a kanalizace provozoval někdo, kdo městu neplatí nájemné (více zde). Nájemné totiž dostává Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko.  Rozhodnutí o vyjímečném stavu ve vodárenství bude nutné vyhlásit nejpozději od roku 2019 a úředně tak vyřešit bezvládí při provozování vodárenského majetku.

Cena vodného a stočného na Jihlavsku je aktuálně ve výši 94,85 Kč za tisíc litrů vody a blíží se psychologické hranici sto korun za kubík.

Prohrané soudní spory vyprázdňují společnou pokladnu Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko a spolu s nedokončeným majetkovým vypořádáním bývalých členů vodárenského svazku (Jihlava a obce mikroregionu Luk nad Jihlavou) zvyšují tlak na růst vodného a stočného pro obyvatelstvo Jihlavska.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů