Totalitní uprchlík Kříž zkritizoval pomoc křesťanským uprchlíkům z Iráku

V době komunistické totality byl Vladimír Kříž několik let uprchlíkem, na jihlavském zastupitelstvu Kříž ostře zkritizoval pomoc křesťanských uprchlíkům.

„Mluvím za jihlavské občany, kteří s touto akcí zásadně nesouhlasí. Pokud chtějí uprchlíkům pomáhat, ať pomáhají tam, odkud přicházejí. Mnozí občané města se cítí podvedeni, mělo se vyhlásit referendum, jestli tu občané chtějí uprchlíky. Občané tuto možnost neměli, akce se chystala za jejich zády,“ prohlásil na jihlavském zastupitelstvu bývalý uprchlík Vladimír Kříž.

Útěk Vladimíra Kříže z komunistického Československa se dostal svou vynalézavostí do dějin totalitního režimu.

Využil toho, že jeden podnikavý australský farmář vyhlásil na svých pozemcích v Austrálii nezávislé knížectví Hutt River, stát který nebyl nikým uznán podle mezinárodního práva.Po krátkém dopisování získal od Australana titul konzula tohoto neexistujícího státu. Tím na sebe upoutal pozornost Státní bezpečnosti, která mu zabavila jeho cestovní pas. Vyrobil si pro sebe a manželku vlastní huttriverský pas, který vybavil stužkami a pečetí. A vyrazil roku 1984 do Jugoslávie, která byla branou k útěku z totalitního světa. Rumunští celníci mu na huttriverský pas zvedli závoru, jugoslávští ho poslali do vězení. Z jugoslávského vězení se dostal do rakouského uprchlického tábora Transkirchen. A odtud do svobodného světa.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů