Tourbus žádá Vysočinu o odpuštění milionové pokuty za staré autobusy

Dopravní společnost Tourbus dostala od Kraje Vysočina výzvu k úhradě více než milionové smluvní pokuty. To je téměř třetina smluvní odměny, která mu náleží sjednanou dopravní obslužnost v daném období.

Od prosince do března 2022 obsluhovala linku Brno-Velká Bíteš-Velké Meziříčí-Jihlava flotila vozidel s průměrným stářím autobusu přes deset let. Linku obsluhuje dopravce třemi vozidly u kterých není podle Kraje Vysočina problém pravidelně kontrolovat požadavky objednatele oproti dopravcům, kteří mají flotilu vozidel čítající více jak stovku vozidel.

ČSAD Brno holding, a.s. - dopravní služby, pronájem, správa majetku »  Tourbus, a.s.

Smluvní podmínky uzavřené smlouvy o veřejné dopravě Kraje Vysočina vyžadují autobusy o průměrném stáří devíti let. Sjednaná pokuta činí deset tisíc korun denně. Kraj Vysočina spatřuje stáří vozidlového parku jako jeden z hlavních parametrů ovlivňující bezpečnost cestujících a bezpečnost silničního provozu celkově. Současně stáří vozidlového parku je jeden z parametrů, který vnímá cestující v rámci preference daného spojení. 

Dopravce byl prokazatelně před podáním nabídky seznámen s plným zněním smlouvy včetně výší sankcí za porušení smlouvy.

Společnost Tourbus žádá Kraj Vysočina o úplné odpuštění pokuty s tím, že jde o nedorozumění. Tourbus se domníval, že postačuje dodržovat nařízení vlády o průměrném stáří autobusů patnáct let.

Zaplacení sjednané smluvní pokuty by údajně společnosti Tourbus přineslo značné hospodářské problémy. Od prosince 2021 je majitelem dopravce Tourbus a s ním i autobusového nádraží Zvonařka v Brně realitní společnost EP Real Estate z holdingu EPH miliardáře Daniela Křetínského.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů