Žďár nad Sázavou chystá velkolepé oslavy tři sta let památky UNESCO

Šestnáct památek má Česká republika na seznamu Světového dědictví UNESCO. Autorem hned dvou z nich je barokní architekt Jan Blažej Santini-Eichl. Jan Blažej Santini-Aichel obnovoval kostel nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné hory, za jeho vrcholné dílo se považuje poutní kostel sv. Jana Nepomuckého.

Na vrchu zvaný Černý les nebo Strmá hora založil opat Vejmluva poutní kostel zasvěcený patrně nejznámějšímu českému světci sv. Janu Nepomuckému. Místo pak bylo nazváno podle Zelené hory u Nepomuku, kde se svatý Jan narodil. Stavbu provedl Santini v letech 1719 – 1722 a vytvořil tak jedinečné dílo barokní gotiky.

Geniální umělec Jan Blažej Santini Aichel ve svých projektech předkládá prostřednictvím hlubokých znalosti matematiky, geometrie, numerologie a zanícenosti pro oživovanou katolickou věrouku, užitím židovské kabaly a křesťanské mystiky silné smyslové i duchovní naplnění prožitků. Za třiadvacet let plodného působení navrhl téměř stovku sakrálních, palácových i hospodářských staveb. Pracoval pro četné významné i feudální hodnostáře. Prokázal vytříbený cit pro začlenění staveb do krajiny. Vytvářel a dotvářel prostory s vynikající akustikou a mimořádnou světelnou charakteristikou.

Půdorys poutního kostela sv. Jana Nepomuckého je odvozen z kruhu, do kterého byl vepsán desetiúhelník. Po obvodu se střídá pět hrotitých kaplí s trojúhelníkovým půdorysem a pět kaplí oválných. Číslo pět bylo zvoleno podle svatojánské legendy, která hovoří o pěti hvězdách, které se objevily nad tělem mrtvého světce.

Hlavní oslavy tři sta let poutního kláštera sv. Jana Nepomuckého se připravují na středu 28.9.2022. V ten den se bude konat poutní mše svatá za účasti vrcholných představitelů církve a dalších pozvaných hostů.

Do poutního průvodu budou přizváni představitelé devětatřiceti obcí příslušejících roku 1722 ke klášternímu společenství. Poutní průvody půjdou za doprovodu dechových hudeb z Konventu bývalého kláštera, města Žďáru nad Sázavou a dalších míst.

Připomínkové akce se budou konat i na dalších Santiniho stavbách v blízkém okolí, například v Obyčtově, Zvoli, Pohledu nebo Horní Bobrové.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů