Úřední a policejní kontroly poutí záleží na stížnostech občanů

Vládní nařízení proti šíření COVID-19 přináší starosti například pořadatelům poutí. Svátek patrona české země sv. Václava totiž na mnoha místech slibuje velké srocení lidu.

Především poutě často nemají formálního pořadatele, obec pouze pronajímá náměstí nebo podobný prostor pro pořádání zábavných atrakcí. „Už tím, že nemají odpovědného pořadatele se dostávají do možného střetu s vládním nařízením. Ve správním řízení by museli doložit, jak zajistili dodržování vládního nařízení,“ uvedl hygienik Jiří Kos.

Přesto v mnoha obcích zvažují ponechat poutím volný průběh, bez zásahu ze strany samosprávy. Hygienik Kos s úsměvem odmítl myšlenku, že by na pouť přijeli hygienici s policisty a neprodyšně uzavřeli celý prostor za účelem sčítání účastníků poutě. „Pokud ale obdržíme stížnost proti průběhu poutě, pak bude na dotyčném subjektu, aby doložil respektování vládního nařízení,“ dodal hygienik Kos.

Ani Policie ČR nechystá speciální akce zaměřené na „počítání návštěvníků poutí“.

„Kontroly dodržování povinností vyplývající z nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR probíhají po celé republice, nicméně speciální akce zaměřené vyloženě na tuto problematiku v celorepublikovém formátu neplánujeme,“ sdělil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Policie ČR provádí dohled nad účastníky veřejných akcí jako je například pouť sv. Václava, na tomto se nic měnit nebude.

„Zároveň ale nejsme správním orgánem ve věci dodržování nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR, proto rozhodně nebudeme každého účastníka počítat a značit. Na druhou stranu budeme samozřejmě plně k dispozici krajským hygienickým stanicím pro případ, že by si asistenci vyžádaly,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů