Větrnou elektrárnu ČEZu si u Věžnice prohlédly stovky lidí
Více než čtyři stovky návštěvníků a energetických fanoušků si včera nenechalo ujít šanci podívat se do jedné z větrných elektráren provozovaných společností ČEZ Obnovitelné zdroje u Věžnice na Vysočině.
Za proměnlivého a současně větrného počasí měli lidé možnost přímo pod plně roztočenými turbínami sami vidět a posoudit přínos těchto bezemisních zdrojů pro energetický mix České republiky. Den větrné energie pořádala u příležitosti Mezinárodního dne větru Česká společnost pro větrnou energii.
Kromě větrníků u Věžnice byly zpřístupněny i větrné elektrárny na dalších třech místech České republiky.
Přijeli doslova z celé Vysočiny ale i sousedního Jihočeského a Jihomoravského kraje. Davy lidí začaly pod větrné elektrárny u Věžnice proudit už před oficiálním otevřením v deset hodin. Ani odpolední přeháňky, které v sobotu táhly republikou, návštěvníky neodradily. Po dešti si lidé cestu pod roztočené větrné turbíny znovu našli. Odměnou jim byly kompletní informace o výstavbě a fungování větrných elektráren, prohlídka technologií elektrárny ve spodní část vnitřního tubusu i projekce fotek z horní gondoly a vrcholové plošiny. Pestrý program doplnily přednášky odborníků společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, jízdy elektromobilem nebo soutěže o ceny. Pro děti byla hlavním magnetem skákací perníková chaloupka nebo atraktivní hra Lovec světla.
„Věříme, že právě formou osobní zkušenosti a možnosti prožít den takříkajíc přímo s větrnými elektrárnami si lidé mohou udělat skutečně vlastní názor na přínos větrné energetiky. Je to v souladu s naším záměrem, aby se elektrárny staly přirozenou součástí zdejšího prostředí a za své je vzali obyvatelé i návštěvníci kraje,“ říká ředitel provozu společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Róbert Heczko.
Větrné elektrárny u Věžnic byly postaveny koncem roku 2009. Každý z dvojice moderních strojů REpower MM92 má instalovaný výkon 2,05 MW, hmotnost 254,8 tun, celkovou výšku 126,3 metrů. Rotor ve výšce 80 metrů má průměr 92,5 metru. Každý ze strojů ročně vyrobí ekologickou elektřinu pro 1500 domácností.
Víte, že…
- nejtěžší částí každé z dvojice věžnických elektráren je 70tunový horní díl (tzv. gondola)?
- špička listu při maximálních otáčkách se točí rychlostí 250 km/hod?
- pata věže má průměr 4,3 metru?
- rotor se pohybuje v pracovních otáčkách v rozmezí od 7 do 16 ot/min?
- při výstavbě elektrárny je třeba bezprostředně po vztyčení nejhořejší části tubusu instalovat na její vrchol gondolu? Jinak by při silnějším větru hrozilo rozkmitání celé konstrukce