(VIDEO) Hejtman Schrek a primátor Ryška (ODS) jedou pro garance do Sberbank

Hejtman Schrek a primátor Ryška jedou „pro garance“ k insolvenční správkyni Sberbank. „Náramně by se nám hodilo mít pohledávku ze Sberbank na účtu,“ uvedl hejtman Schrek (ODS). Rychle se blíží první výročí krachu Sberbank.

Zároveň hejtman Vysočiny upozornil, že společnou cestu s primátorem Jihlavy na jednání s insolvenční správkyní nelze vnímat jako podporu kroků Statutárního města Jihlavy při soudních sporech o výše výplaty zadržených peněz ve Sberbank.

Výsledkem cesty dvou čelních představitelů Vysočiny by mělo být jasné vyslovení garance výplaty devadesáti procent zablokovaných finančních prostředků ve Sberbank.

Velkým problémem pro města a obce je uspokojování pohledávek za Sberbank budou ve třech skupinách. V první jsou uspokojovány nároky Garančního systému finančního trhu (GSFT) za platby, které uhradil na pojištěné pohledávky. Ve druhé skupině jsou nepojištěné části pohledávek fyzických osob, malých a středních podniků. A až v poslední skupině se budou uspokojovat pohledávky velkých právnických osob a také municipalit.

Města a obce tak budou uspokojovány teprve poté, co budou zcela uhrazeny pohledávky z předchozích dvou skupin. Případná sdělení, že se uspokojí pohledávky fyzických osob či malých a středních podniků, tedy vůbec nemusí souviset s tím, že by se uspokojily také municipality či větší podniky ve třetí skupině věřitelů.

Celý postup objasnil hejtman Vysočiny na setkání s novináři

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů