(VIDEO) Kraj Vysočina vysvětloval zablokované miliardy ve SBERBANK

Kraj Vysočina má ve zkrachovalé pobočce SBERBANK přes dvě miliardy korun, které se nepodařilo včas převést do jiných bank. Papírové příkazy na částku kolem miliardy korun se nepodařilo realizovat.

Sberbank CZ (do února 2013 pod jménem Volksbank CZ) je banka, působící na českém trhu od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost s bankovní licencí ČNB. Na konci února ČNB zahájila kroky k odebrání bankovní licence.

Countdown begins for failing EU subsidiary of Russia's Sberbank – POLITICO

Sberbank CZ (dříve Volksbank CZ) působí na českém trhu od roku 1993. Hlavním akcionářem banky je Sberbank Europe AG (dceřiná společnost Sberbank Rusko). Sberbank Europe AG sídlí ve Vídni a jejím jediným vlastníkem je od 15. 2. 2012 ruská banka Sberbank. Sberbank Europe řídí síť bank v zemích střední a východní Evropy (CEE): v České republice, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a v Srbsku.

Sberbank Rusko (založená v roce 1841) je největší ruská banka, spravuje přibližně 27 procent veškerých bankovních aktiv v Rusku a zaměstnává více než 240 tisíc lidí. Zakladatelem a většinovým akcionářem Sberbank je Ruská národní banka (Bank of Russia) s podílem hlasovacích akcií 50 % plus jedna akcie. Ostatními akcionáři banky je více než 245 tisíc právnických a fyzických osob.

Sberbank Rusko provozuje největší celostátní síť poboček. Více než 20 000 poboček je řízeno 17 oblastními centrálami. Banka má také dceřiné bankovní ústavy v Kazachstánu, na Ukrajině a v Bělorusku, pobočku v Indii a zastoupení v Německu, v Číně a nejnověji také ve Švýcarsku.

Situaci vysvětlovali vicehejtmanka Vysočiny Hana Hajnová (Piráti) a náměstek hejtmana pro oblast financí Miroslav Houška (KDU-ČSL). Postup úředníků krajského úřadu objasnil ředitel Krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů