(VIDEO) Spor o minulost: Náměstek hejtmana Pavlík (ANO) žaluje členství v Lidových milicích

Regionální televize I-Vysočina chtěla vědet, jak je to s minulostí náměstka hejtmana Pavlíka v Lidových milicích. Lidové milice byly ozbrojenou složkou Komunistické strany Československa (KSČ) a byly nazývány „ozbrojená pěst dělnické třídy. Vznik a existence Lidových milicí nebyly nikdy upraveny žádným zákonem. Sloužily výhradně komunistům k převzetí a udržení moci.

V lednu 1989 byly Lidové milice nasazeny při rozhánění demonstrací u příležitosti výročí úmrtí Jana Palacha (tzv. Palachův týden). Dále zasahovaly při demonstracích dne 21. srpna 1989 a 28. října 1989. Pro udržení pořádku během studentské demonstrace 17. listopadu 1989, která odstartovala sametovou revoluci, se však s lidovými milicemi nepočítalo.

LM lidové milice

Ozbrojené jednotky Lidových milicí byly z jednotlivých krajů povolány do Prahy až 21. listopadu 1989, na základě rozhodnutí předsednictva ÚV KSČ z předešlého dne. V noci z 21. na 22. listopadu je však vrchní velitel Lidových milicí generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš odvolal. I navzdory tomu přicestovaly ráno 22. listopadu do Prahy asi čtyři tisíce milicionářů. Dne 21. prosince 1989, poté co se vedení KSČ neodvážilo použít již připravených milicí k potlačení listopadových událostí, KSČ na svém mimořádném sjezdu rozhodla LM rozpustit. V té době měly přibližně 80 000 příslušníků.

Jedním z příslušníků Lidových milicí byl i současný náměstek hejtmana a krajský lídr hnutí ANO Josef Pavlík. Do Lidových milicí vstoupil v roce 1987, v roce 1989 se s ním počítalo jako s kádrovou rezervou do velitelských funkcí závodní jednotky Lidových milicí v Havlíčkově Brodě.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů