(VIDEO) Údajný rodný dům generála Syrového nestál v době generálova narození

Město Třebíč umístilo pamětní desku svému slavnému rodákovi zřejmě na nesprávný rodinný domek. Údajný rodný domek v ulici Klimentova byl totiž postaven nejdříve až deset let po narození generála Syrového.

Podle archiváře Petra Jičínského je v matrice u narození generála Syrového uvedená adresa Jihlavská brána čp. 1, Vnitřní město. Ani na této adrese už původní rodný dům generála Syrového nestojí, je tam novostavba obchodního domu Oděva.

Jan Bohumír Syrový se narodil v Třebíči 24.1.1888, kde absolvoval obecnou a měšťanskou školu. Poté odešel studovat na průmyslovou školu stavební do Brna, kde v roce 1906 zakončil studia maturitou. Během studií, v době, kdy nepobýval v Brně, se aktivně zapojoval do činnosti třebíčského Sokola. Po studiích a absolvování prezenční vojenské služby odešel Jan Syrový za prací do Varšavy, která byla tehdy součástí Ruska. V době jeho pobytu ve Varšavě vypukla první světová válka, proto se přihlásil jako dobrovolník do ruské armády. Ačkoliv začal jako obyčejný voják, brzy dosáhl povýšení na důstojníka. V bitvě u Zborova byl zraněn a přišel o oko. Již jako generál absolvoval celou sibiřskou anabázi československých legionářů a v roce 1920 se do Československa vrátil jako národní hrdina. Od roku 1925 byl jako první český důstojník náčelníkem Hlavního štábu československé branné moci a v roce 1927 byl povýšen do hodnosti armádního generála. Od září 1938 do listopadu 1938 byl předsedou vlády a jako ministr národní obrany se v roce 1939 podílel na poklidném obsazení zbytku Čech a Moravy německou armádou. I když se během německé okupace nijak neangažoval, byl v květnu 1945 zatčen a později odsouzen na dvacet let za vlastizradu. Z vězení byl propuštěn na amnestii v roce 1960 a až do své smrti v roce 1970 nepřestal považovat své odsouzení za nespravedlivé.

„Teď se to prověřuje. Ověřujeme, zda-li rodná deska je skutečně na rodném domě generála Syrového,“ uvedl místostarosta Třebíče Miloš Hrůza. Třebíč podle místostarosty Hrůzy vycházela z veřejně dostupných informací i informací od rodiny generála Syrového. Je ale dosti možné, že došlo k záměně jmen a chybný údaj se považoval za obecně správný.

Termín konečných výsledků historické kontroly místa narození generála Syrového v Třebíči není známý. O dalším postupu rozhodne město Třebíč až podle výsledků historické kontroly.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů