VÍME PRVNÍ: ČEZ Obnovitelné zdroje zaměřuje pozornost na Jemnicko

Plánování nových větrných parků na jihu Vysočiny dostane nový impuls v podobě aktivit společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje. Místní samosprávy mohou očekávat písemné nabídky a osobní jednání o možnostech výstavby desítek větrných elektráren.

„Zájem energetických společností o Jemnicko docela chápu. Jsme na konci světa tří krajů a Rakušanům to nevadí. Z Českých Budějovic je Dačicko na konci Jihočeského kraje, z Vysočiny je na konci kraje Jemnicko, z Brna je k nám taky daleko. Takže to nemusí být až takový problém postavit větrné elektrárny na konci světa,“ řekl starosta Jemnice Pavel Nevrkla.

Na Jemnicku se v minulosti objevilo několik projektů jednotlivých větrných parků, žádný ale neuspěl. Největšímu zájmu investorů se na Jemnicku těší vzhledem ke své poloze katastru Slavíkovice, Kostníky a Jiratice.

„Rozhodně bych se jednání s ČEZem nebránil,“ uvedl starosta Slavíkovic David Habr.

„Zatím jsme u nás měli dva zájemce s nabídkou na výstavbu větrných elektráren,“ prozradila starostka Kostníků Jitka Tesařová. Konkrétnější byl starosta sousedních Jiratic. „Na zastupitelstvu jsme měli pana Prokopa z firmy Jipocar, který nám představil svůj záměr. A vcelku měl i pozitivní ohlas. U nabídky pana Šnajdra z firmy TCN Energie jsme byli trochu překvapeni jejich sídlem na Kypru,“ shrnul výsledky jednání starosta Jiratic Josef Simandl.

Jeden ze zastupitelů z regionu Jemnicka poskytl s podmínkou anonymity nabídku nejmenované konkurenční firmy, která obci slibuje pohádkový výnos 2,5 až 4,1 milionu korun ročně. Takový výnos lze obecně dosáhnout u elektrárny s celkovou výškou přes dvě stě dvacet metrů. Ovšem elektrárny s výškou přes dvě stě dvacet metrů budou těžko stravitelné pro veřejné mínění místních obyvatel.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů