VÍME PRVNÍ: Jihlavské náměstí zkrášlí místo lip jerlíni

Magistrát města Jihlavy připravuje pro letošní letošním rok výsadbu prvního z navrhovaných zelených ostrůvků na Masarykově náměstí. Na konci ledna už Magistrát dokončoval projektové přípravy nového zeleného ostrůvku.

Ostrůvek bude umístěn na ploše nad obchodním domem a před budovou radnice před. Bude zde vysázeno pět kusů stromů do strukturního substrátu s mlatovým povrchem a důraz je kladen na hospodaření s dešťovou vodou a její využití. Při výběru druhů probíhala diskuse mezi zpracovateli, správou zeleně a památkáři.

Původní představa správce zeleně i orgánu památkové péče byla, že budou na plochu vysázeny lípy.

Zpracovatel však navrhl výsadbu jírovců ve dvou druzích. S tímto nesouhlasil správce zeleně jak z důvodu opadu oplodí, tak zejména z důvodu, že kvůli ataku klíněnky jírovcové je tento druh dřevin již v letním období neestetický.

Zpracovatel projektu tedy navrhl výsadbu jerlínů (Sophora japonica). Vynikající předností této exotické dřeviny je odolnost vůči zimnímu solení veřejných komunikací na rozdíl od našich domácích druhů dřevin. Proto se dobře hodí na frekventovaná místa, třeba blízko tramvajových zastávek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů