VÍME PRVNÍ: Soud zrušil povolení stožáru Vodafone, zastiňuje fotovoltaickou elektrárnu

Krajský soud v Brně zrušil územní souhlas odboru výstavby Městského úřadu Velké Meziříčí s výstavbou telekomunikačního stožáru společnosti Vodafone. Stavba vrhá stín na sousední fotovoltaickou elektrárnu. „Dotčená základnová vysílací stanice je významná a dominantně pokrývá celou jihovýchodní část Velkého Meziříčí včetně průmyslové zóny,“ uvedl mluvčí společnosti Vodafone Ondřej Luštinec.

Podle soudního verdiktu měl Městský úřad Velké Meziříčí důkladně zvážit, zda by vlastníkovi sousední nemovitosti, na níž se nachází fotovoltaická elektrárna, neměla být dána možnost uplatňovat v řízení námitky na obranu svých práv, k jejichž možnému dotčení by umístěním záměru mohlo dojít.

Podstatnou změnu poměrů v území totiž pro sousedního vlastníka může znamenat pouhá možnost snížení výkonu jeho fotovoltaické elektrárny v důsledku umístění telekomunikačního stožáru firmy Vodafone.

Pokud o této možné změně poměrů měl stavební úřad indicie v době svého rozhodování (například ze studie zastínění), nemohl záměr bez bližšího odůvodnění vyhodnotit jako nekonfliktní, splňující podmínky ustanovení § 96 odst. 1 stavebního zákona. Potencialita změny poměrů v území jej naopak měla vést k postupu podle § 96 odst. 5 stavebního zákona.

„Z odboru výstavby a územního rozvoje Městského úřadu Velké Meziříčí mi sdělili, že v této věci Krajský soud v Brně dne 30.03.2023 rozhodl rozsudkem o zrušení územního souhlasu a vrácení k dalšímu řízení. Proti rozsudku byla podána blanketní kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, která byla následně doplněna dne 16.05.2023. Usnesením ze dne 14.06.2023 Nejvyšší správní soud zamítl odkladný účinek kasační stížnosti. K dnešnímu dni je celá spisová dokumentace stále u Nejvyššího správní soudu,“ uvedl tajemník Městského úřadu ve Velkém Meziříčí Marek Švaříček.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů