VÍME PRVNÍ: Velkého Meziříčí vyjednává o proměně náměstí

Starosta Velkého Meziříčí Alexandros Kaminaras zahájil podle informací Občasníku jednání s třetím účastníkem v pořadí architektonické soutěže. „Měli bychom přijít náš návrh představit na radnici, s dopracováním bude ještě hodně práce,“ řekl jeden z autorů návrhu Richard Ott.

Konceptem třetího návrhu v pořadí je obnovení prostoru náměstí a historického centra města Velké Meziříčí jako reprezentativního, atraktivního a pobytového místa určeného všem obyvatelům města i návštěvníkům. Důraz je kladen na multifunkčnost.

Autoři návrhu Ing. arch. Lucie Kadrmanová Chytilová, Ing. arch. Tomáš Kopecký, Ing. arch. Richard Ott aIng. arch. Anita Prokešová pokládají jednotný koberec dlažby od parku U Bašty po ústí ulice Radnická. Docilují tím srozumitelného propojení prostorů s různým charakterem, aniž
byc jej příliš narušili. Prostor je sjednocený dlažbou v jedné úrovni. Organický tvar náměstí je reflektován natáčením spárořezu dlažby. Směřování dlažby vybízí k pohybu napříč náměstím. Stávajícím prvkům (kašna, morový sloup, pomník) je navráceno zpět jejich dominantní a tradiční postavení na náměstí. To je dnes potlačeno kompozičně nevhodně přerostlými lípami, které dané prvky převyšují, a neúměrně řešenou dopravou v klidu.

Architekti navrhují pokácet dvě lípy před morovým sloupem (dle posudku zhoršené kvality), zbylým třem lipám architekti navrhují nechat odborně upravit korunu. Obnovuje se tím pohled na morový sloup. Redukci stromů ve středu náměstí architekti nahrazují umístěním stromořadí malých stromů při stranách náměstí, které utvoří stinná místa na kraji náměstí.

K návrhu týmu architektů měla připomínky i odborná porota: Parkovacích míst na náměstí je málo, předurčuje to ztrátu života na náměstí. Prostorová kompozice náměstí se porotě jeví přesvědčivá v úrovni svobodné, jednolité grafiky dlažby mezi fasádami domů včetně kostela. Tuto svobodu však zbytečně popírají vložené linie světlé velkoformátové dlažby příčně přes náměstí. Stejně tak dlouhé lavice napříč náměstím. Prostorové uspořádání stromové vegetace působí rozpačitě. Stávající háj v centru náměstí autor redukuje na jednu solitérní lípu. K fasádám domů umísťuje nová stromořadí. Toto porota považuje za chybu. Umístění „zahrádek kaváren a restaurací“ přímo na dlažbu náměstí je správné.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů