Insolvenční správce úzkokolejky nevylučuje obnovení provozu od srpna

Věřiteli nově jmenovaný insolvenční správce David Jánošák se dal do práce na obnovení provozu jindřichohradecké úzkokolejky. Zkrachovalá společnost Jindřichohradecké místní dráhy má patnáct zaměstnanců a nějaké brigádníky, asi polovina je zaměstnána v dílně a polovina má na starosti údržbu tratí. Byl oživen rezervační systém na ubytovací kapacity, k prvnímu pronájmu došlo od 10.6.2023.

Stávající pojišťovna odstoupila od pojistné smlouvy na majetek. Insolvenční správce tak osloví nové pojišťovny, které by pojistily majetek. Pojištění odpovědnosti za provozování drážní dopravy nelze pro firmu v konkursu získat, toto si bude muset vyřídit subjekt, který bude drážní dopravu provozovat (po odkoupení majetku Dlužníka, popř. na základu nájemní či obdobné smlouvy).

Účetnictví je v neuspokojivém stavu, zejména kvůli měnícím se dispozičním oprávněním mezi předchozí insolvenční správkyní a zadluženou firmou. Protože náklady na externí vedení účetnictví činily čtyřicet tisíc měsíčně, agendu účetnictví od Locke & Hobbes převezeme od 1.7.2023.

Insolvenční správce také informoval, že Jindřichohradecké místní dráhy před prohlášením konkursu objednaly inventury u externích firem (Locke & Hobbes, ICS) za celkem čtyři sta tisíc korun. Tyto teď odmítají vydat výsledky inventur, dokud nedostanou zaplaceno za své služby. Předseda věřitelského výboru upozornil, že všechny právní úkony musela odsouhlasovat předchozí insolvenční správkyně a pokud neodsouhlasila uzavření smluv o provedení inventur a již bylo něco uhrazeno, mělo by to být vráceno jako plnění bez právního titulu. Insolvenční správce toto prověří a požádá externí firmy i předchozí insolvenční správkyni o vydání výsledků inventur.

Insolvenční správce zatím jedná se dvěma zájemci (Gepard Expres, WTT) o pronájmu či koupi majetku. Také nevylučuje zahájení turistického provozu od srpna 2023. Věřitelský výbor upozornil, že provoz by neměl být ztrátový, resp. by neměl znehodnocovat majetkovou podstatu. Inslovenční správce doplnil, že i ponechání majetku „ladem“ by mohlo vést k jeho znehodnocení.

¨Zadlužené úzkokolejce dojdou peníze na konci roku (více zde). “ Za minutu dvanáct“, soud omezil dispoziční práva šéfa úzkokolejky Čajánka (více zde). Podle jindřichohradeckého senátora Jaroslava Chalupského byl šéf úzkokolejky snad jediný, komu nezáleželo na budoucnosti úzkokolejky (více zde). Pochybnosti o poctivých úmyslech se objevily už dříve (více zde). Stížnost zaměstnanců na šéfa Čajánka čtěte přímo zde. O koleje úzkokolejky projevila zájem železniční divize Swietelsky (více zde). Papíry pro úzkokolejku z části zaplatí město Jindřichův Hradec (více zde).

Více článků a informací o situaci na úzkokolejné dráze najdete v archivu přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů