Zadlužená úzkokolejka nebude mít peníze ani na správu vlastního majetku

Ekonomický výhled do budoucnosti jindřichohradecké úzkokolejky je podle dosavadní insolvenční správkyně Daniely Urbanové složitý. „Poctivý záměr provozování zde není. Kdyby měl dlužník zájem v budoucnosti provozovat úzkokolejnou dráhu a plnil by povinnosti vlastníka ve vztahu k provozování dráhy, tak by celé insolvenční řízení probíhalo jinak. Celou dobu jsme zažívali obstrukční jednání dlužníka, “ řekla Urbanová na schůzi věřitelů v budově českobudějovického soudu.

Může jít o obrázek train , railroad a textu

Podporu reorganizačního plánu navrženého samotnou zadluženou firmou odvolala Raiffensenbank jako jeden z největších věřitelů krátce před schůzí věřitelů.

Základní dokument nutný k provozování dráhy bude k dispozici někdy na podzim, řízení o jeho vydání u Drážního úřadu může trvat několik měsíců. Náklady uhradí město Jindřichův Hradec (více zde). Reálně lze uvažovat o získání provozních dokumentů měsíci srpnu. Bez nich nemůže vyjet na trať ani drezína na služební jízdu. O provozování dráhy v letních měsících měla zájem společnost WTT, nicméně jejím záměrem bylo provozování jedenadvaceti kilometrového úseku do Kamenice nad Lipou (více zde).

Insolvenční správkyně upozornila věřitele, že zadlužená firma Jindřichohradecké místní dráhy nemá žádné příjmy. Samotné náklady na správu a udržování majetku do konce roku odhadla na částku kolem čtyř milionů korun.

„Ani možný provoz ubytování a opravárenské dílny nepokryje veškeré výdaje týkající se udržování majetkové podstaty,“ sdělila věřitelům insolvenční správkyně. Na účtech majetkové podstaty jsou zhruba tři miliony korun, na bankovním účti asi dvě stě padesát tisíc korun.

V případě povolení reorganizace podle návrhu dlužníka, byl by podle insolveční správkyně významně ohrožen provoz i v roce 2024.

Věřitelé rozhodli o rozprodeji majetku Jindřichohradeckých místních drah i vzhledem k zájmu firem WTT a Gepard Express o další provozování jindřichohradecké úzkokolejky.

Co číst dál?

Zprovoznění úzkokolejky naznačil i nový insolvenční správce (více zde) i majitel Gepard Express Albert Fikáček (více zde).

“ Za minutu dvanáct“, soud omezil dispoziční práva šéfa úzkokolejky Čajánka (více zde). Podle jindřichohradeckého senátora Jaroslava Chalupského byl šéf úzkokolejky snad jediný, komu nezáleželo na budoucnosti úzkokolejky (více zde). Pochybnosti o poctivých úmyslech se objevily už dříve (více zde). Stížnost zaměstnanců na šéfa Čajánka čtěte přímo zde. O koleje úzkokolejky projevila zájem železniční divize Swietelsky (více zde).

Více článků a informací o situaci na úzkokolejné dráze najdete v archivu přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů