Insolvenční správce úzkokolejky: Přijďte se podívat, až vlaky opět vyjedou

Na konci května povolali věřitelé do funkce insolvenčního správce třiapadesátiletého Davida Jánošíka z Hradce Králové. Nový insolvenční správce jindřichohradecké úzkokolejky nastínil priority své práce pro nejbližší měsíce.

Může jít o obrázek 1 osobě , train a textu

1. Na schůzi věřitelů jste byl jmenován novým insolvenčním správcem. Co bude pro Vás prioritou při správě majetku JHMD?

Prioritou musí vždy být zájem věřitelů na co nejvyšším uspokojení jejich pohledávek, nicméně v tomto případě nelze přehlížet ani skutečnost, že v majetkové podstatě je majetek významný pro celý region a jeho další osud je pro mnoho lidí důležitý.

2. Jindřichohradecká úzkokolejka je technický unikát s bohatou historií. Podaří se zachovat železniční provoz?

Pevně věřím, že ano, byť aktuálně není železnice v provozu, pracuje se na jeho obnovení. Jsem přesvědčen, že hodnota celého provozovaného podniku bude výrazně vyšší než jeho případný rozprodej po částech.

3. Kolem úzkokolejky je hodně rušno v politických kruzích. I třeba usnesení Senátu o zachování provozu. Co pro Vás znamenají tato usnesení?

Skutečnost, že se otázka Jindřichohradecké úzkokolejky dostala na program senátního výboru a bylo k ní přijato usnesení jen podtrhuje její význam. Myslím si, že si to uvědomují všichni zúčastnění a že rozhodování o dalším osudu úzkokolejky bude velmi odpovědné.

4. Jaký provozní model zvolíte pro úzkokolejku? Prodej jedinému zájemci? Prodej podniku po částech (kolej, vozidla, ostatní)?

Na odpověď na tuto otázku je zatím brzy. Další postup či jeho varianty určitě nejprve projednám s věřitelským výborem. Smysl mi dává prodej celého podniku nebo několika samostatných funkčních celků, rozhodně nikoli rozprodej majetku.

5. Někdy v době Vánoc 2023 dojdou úzkokolejce finanční prostředky na správu majetku. Jaké plánujete řešení této situace?

Nevím, odkud máte tuto informaci. Mým úkolem je ale mimo jiné i to, aby k žádnému finančnímu kolapsu během insolvenčního řízení nedošlo a myslím si, že v tomto případě to opravdu nehrozí.

6. Jaký vzkaz máte pro milovníky úzkokolejky a jízdy parních vlaků?

I když prohlášení konkursu vypadá jako špatná zpráva, byl bych rád, aby jej vnímali jako nový začátek lepší budoucnosti úzkokolejky. A aby se přišli podívat, až vlaky znovu vyjedou.

Co číst dál?

¨Zadlužené úzkokolejce dojdou peníze na konci roku (více zde). “ Za minutu dvanáct“, soud omezil dispoziční práva šéfa úzkokolejky Čajánka (více zde). Podle jindřichohradeckého senátora Jaroslava Chalupského byl šéf úzkokolejky snad jediný, komu nezáleželo na budoucnosti úzkokolejky (více zde). Pochybnosti o poctivých úmyslech se objevily už dříve (více zde). Stížnost zaměstnanců na šéfa Čajánka čtěte přímo zde. O koleje úzkokolejky projevila zájem železniční divize Swietelsky (více zde). Papíry pro úzkokolejku z části zaplatí město Jindřichův Hradec (více zde).

Více článků a informací o situaci na úzkokolejné dráze najdete v archivu přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů