VÍME PRVNÍ: Začal prodej budovy luteránského gymnázia ve Velkém Meziříčí

Podle informací serveru Občasník dojde v nejbližší době ke změně majitele památkově chráněného objektu na náměstí ve Velkém Meziříčí. Kupujícím není město Velké Meziříčí, i když se o možnosti koupit budovu luteránského gymnázia velmi intenzivně mluvilo v politických kuloárech města.

Založení gymnázia (latinské akademie) bylo usneseno roku 1576. Budovu gymnázia nechala v roce 1578 postavit Alena Berková-Meziříčská z Lomnice. Tato jednopatrová budova, obdélníkového půdorysu, ve stylu vlašské renesance je obdobou Palazzo Pompei ve Veroně. Autorem budovy je neznámý italský stavitel. Fasády zdobí ve sgrafitu provedená bosáž.

K roku 1602 je již doloženo zavření gymnázia. Po zrušení gymnázia sloužila část budovy jako modlitebna místní luterské komunity. V polovině 17. století (někdy před rokem 1677) v ní zřídil Rudolf z Kounic panský pivovar. Ten fungoval až do roku 1949. Poté sloužila budova městu. Koncem 50. let 20. století byla restaurována; od 60. let 20. století v ní byla umělecká škola (do roku 2001) a knihovna (do roku 2003).

Podle neoficiálních informací je novým majitelem objektu osoba z okruhu rodiny známého malíře Kristiána Kodeta. Kristián Kodet pochází z rodiny českého sochaře Jana Kodeta, jedná se také o vnuka sochaře Emanuela Kodeta.

Svoji uměleckou dráhu započal v letech 1963–1964, kdy působil v Městských divadlech pražských jako jevištní výtvarník. V následujících letech 1964–1968 odešel studovat na uměleckou akademii Académie des Beaux Arts do Bruselu. Po návratu z Belgie začal poprvé vystavovat svá díla.

V roce 1968 po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa emigroval poprvé do Švýcarska, zde setrval v Ženevě až do roku 1970, kdy se vrátil zpět domů do Prahy. Podruhé opustil svoji rodnou zemi v roce 1979, tentokrát odjel do USA. V Americe dále pokračoval ve své malířské tvorbě a uskutečnil zde řadu samostatných výstav. Po Sametové revoluci v roce 1990 se opět vrátil zpět do vlasti, kde žije a pracuje dodnes.

AKTUALIZOVÁNO: Starosta Velkého Meziříčí Alexandros Kaminaras se pokusí vytlačit záměr výstavby supermarketu LIDL mimo centrum města (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů