Vlastnit koleje úzkokolejky? Malé obce se netváří nadšeně na Kyselův plán

Plán věřitele zadlužené jindřichohradecké úzkolejky Jana Kysely předpokládá vlastnictví dopravní infrastruktury veřejnoprávním subjektem. Spolek obcí Jindřichohradecká úzkokolejná dráha svou právní formou nestačí, patrně by musel by vzniknout dobrovolný svazek obcí.

Obce na trati úzkokolejky chtějí hledat společný zájem na budoucím provozování úzkokolejné dráhy. Jenže času je velmi málo.

„Zatím je náš názor, že úplně nechceme být vlastníky dopravní infrastruktury. Ale pokud přijde nabídka tak ji zvážíme s ostatními obcemi, abychom zachránili provoz úzkokolejky,“naznačil starosta Nové Včelnice Tomáš Hrubec.

I další obce na úzkokolejce chtějí při rozhodování o možném vlastnictví a financování údržby úzkokolejky postupovat s ohledem na názor sousedů.

„Chybí nám už teď finance na opravy komunikací, takže je pro mě si představit ještě financování údržby železnice. Ale asi přihlédneme ke stanovisku dalších obcí na úzkokolejce,“ řekl starosta Jarošova nad Nežárkou Bohumil Rod.

Konkrétní nabídku na vlastnictví úzkokolejky obce zatím nemají. Ovšem vlastnictví zavazuje k pravidelným každoročním investicím do dopravní infrastruktury.

Například obec Rodvínov na Jindřichohradecku má na svém katastru hned dvě železniční zastávky: Jindřiš a Jindřiš zastávka. Zastupitelstvo Rodvínova se na myšlenku vlastnictví úzkokolejky netváří příliš optimisticky. „Kilometr kolejí je náklad na údržbu a provoz asi půl milionu korun. Investice pro letošní rok jsou již naplánovány a schváleny. Čili finance pro letošní rok jsou rozděleny,“ řekla starostka Rodvínova Anna Hošková.

Věřitel Jan Kysela avizoval záměr obnovení sezónního provozu od prvního června. O výsledku jednání Kysely se zástupci Jihočeského kraje a Vysočiny v polovině března nejsou k dispozici žádné oficiální zprávy. Avizovanou tiskovou zprávu Jihočeský kraj nakonec nevydal.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů