Vyjímečný vodárenský stav: Dostane Jihlava šanci od Kraje Vysočina provozovat svůj majetek?

V krajské metropoli Vysočiny nastane od nového roku 2019 vyjímečný stav, který zatím nenastal nikde jinde v České republice. Tento vyjímečný stav se může dotknout deseti tisíců obyvatel připojených především na nově postavené vodovody a kanalizace, které jsou postaveny po roce 2000. U těchto stok a vodovodů je město Jihlava nezpochybnitelným vlastníkem, právo hospodaření zaniklo současnému provozovateli (Vodárenské a.s.) po odchodu ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko v roce 2013.

Povolení k provozování pro VAS zrušil krajský úřad s platností ke dni 31.12.2018.

justice soud

Nejvyšší soud letos na podzim rozhodl o povinnosti nájemce platit nájemné přímo městu Jihlavě jako majiteli (více zde).

Mezi městem Jihlavou a Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko stále není uzavřena dohoda dvou vlastníků sousedící infrastruktury a bez této dohody nedostane Jihlava souhlas Kraje Vysočina s provozováním pro městskou společnost Jihlavské vodovody a kanalizace.

Kraj Vysočina se připravuje situaci řešit použitím institutu veřejné služby, kterým může přikázat provozování vodárenského majetku Jihlavy kterékoliv vodárenské společnosti. Ve hře je i bývalý provozovatel Vodárenská a,s., která je vlastnicky napojena na Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko.  Tím by ovšem získal výhodu ten, kdo celou situaci způsobil.

Takové úřední rozhodnutí o veřejné službě by podstatně otřáslo cenou vodného a stočného. V některých ulicích Jihlavy by platila „úřední“ cena vody, která by byla podstatně nižší než současná cena určovaná Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko.  Podle informací Občasníku začne Krajský úřad Kraje Vysočina připravovat toto  rozhodnutí v průběhu listopadu (více zde).

I když může být úředně přikázáno provozování prakticky jakékoliv firmě, reálné jsou vlastně jen dvě možnosti: bývalý nebo budoucí provozovatel. Bývalý provozovatel je Vodárenská a.s., která je prakticky monopolním provozovatelem vodárenské soustavy na Jihlavsku. Nikdo na Jihlavsku  nemá dražší cenu vody než Vodárenská a.s.

Druhou možností je přikázání provozování budoucímu provozovateli Jihlavským vodovodům a kanalizacím jako dceřinné společnosti města Jihlavy. Město Jihlava jako vlastník by tak mohlo získat přímý vliv na provozování vodovodů a kanalizací.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů