VZP hledá pediatry téměř do všech okrajových částí Vysočiny

Dostupnost lékařské péče na Vysočině se i nadále zhoršuje. Dětská lékařka ve Větrném Jeníkově uzavřela na Silvestra ordinaci a malé pacienty ošetřuje už pouze v Humpolci, dětská lékařka v Telči odešla do důchodu. Zdravotní dokumentaci pacientů odeslala z Telče Krajskému úřadu do Jihlavy.

Špatná dostupnost lékařské péče pro děti a mládež je v regionu Jemnice, Telče Třebíče, Velkého Meziříčí, Nového Města na Moravě, Světlé nad Sázavou.

Na venkovské ordinace roste tlak zoufalých maminek, které shání volné kapacity pro pravidelnou péči o nemocné děti. Zvláště kritická situace je u věkové skupiny dětí do čtyř let věku, kde jsou největší nároky na pravidelnou lékařskou péči. Situaci s dostupností lékařské péče ještě zhoršil příchod ukrajinských uprchlíků, kteří potřebují zajistit lékařskou péči.

S tím, jak ubývá pediatrů a praktických lékařů na venkově, roste tlak na zbývající dosud ordinující lékaře. Praktičtí lékaři jsou často v důchodovém věku, nemají za sebe náhradu.

Pro mladé lékaře a lékařky není samostatná služba na venkově dostatečně atraktivní, nezabírají už ani motivační bonusy samospráv v podobě pozemku pro rodinný domek zdarma výměnou za závazek ošetřovat své sousedy.

Mladí lékaři a lékařky často dávají přednost službě v krajských nemocnicích a soukromých klinikách, kde pod dohledem starších lékařů rychleji získají atestaci.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů