Whisky akademie: Jak hodnotit chuť nápoje?

Vybrat si správný druh whisky je velkým uměním. Hodnocení chutě whisky je velmi individuální, společenská debata s přáteli o chuti nápoje tak dává příležitost podělit se o osobní pocity z lahodného nápoje. A tak vznikají degustační setkání ve whisky-klubech. S přáteli se lépe hodnotí chuť whisky jako nápoje.

Vůně whisky

Váš nos dokáže identifikovat bilion různých vůní, zatímco vaše chuťové buňky mohou odhalit pouze zlomek těchto. Prvním krokem při ochutnávce whisky je tedy poznat vůni whisky nos. Jemně svou skleničkou zatočte, aby se whisky trochu rozvířila. Jemně čichejte, abyste se vyhnuli alkoholu a aby vaše ústa byla mírně otevřená.

Vaše smyslová paměť obsahuje tisíce různých vůní a to, co voní jako čerstvě upečený kukuřičný pro jednoho člověka, nemusí cítit nikdo jiný.

Při nasávání whisky se vyhýbejte konfliktním pachům, jako je kouř nebo parfém. Soustřeďte se několik minut na čichání a hodnocení. Pokud cítíte únavu nosu, odpočiňte si a pak se vraťte k čichání whisky. Whiskey časem nasává vzduch a se mohou měnit.

První lok

Po několika minutách čichání si lokněte whisky, přidržte ji na jazyku a nechte ji šířit ústy. Polykat a vydechovat nosem. Zhodnoťte první pocit whisky v ústech – je to mastné, krémové, hubené, bohaté? Chutná horká, sladká, kořenitá, kyselá? Zjistěte, zda můžete ochutnat některou z vůní, které jste detekovali dříve čichem , nebo zda se objeví nové příchutě.

Když si jemně loknete whisky, pokračujte v pité whisky a klidně přidejte trochu vody, klidně i několik loků po sobě. Ředění přináší nové příchutě a vůně a může také odhalit nedostatky. Whisky s pevností v sudech často těží z přidávání vody.

Po několika minutách pití můžete mezi doušky posoudit pocity  – chutě, které přetrvávají poté, co jste spolkli doušek. 

Ptejte se sami sebe, zda je whisky celkově vyvážená. Pracují aroma, příchutě a struktura společně? Velká whisky vypráví příběh od prvního čichání po závěrečnou dochuť.

Smyslnost ochutnávání whisky

Smyslnost tohoto degustace je získat ze své whisky co nejvíce pocitů a porozumění nitra whisky. Pokud najdete souznění s některým druhem whisky, zapamatujte si její název, abyste v budoucnu mohli hledat podobné whisky. 

Whisky je o požitku. Pijte whisky tak, jak se vám líbí a v množství, které vám vyhovuje. Nenechte nikoho, aby vás opil.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů