Za schválení „covidové“ dotace hrozí zastupitelům trestní odpovědnost Evropské unii

Jihlavští zastupitelé obdrželi od fotbalistů FC Vysočina i hokejistů HC Dukla Jihlava žádost o schválení mimořádné dotace. Oba kluby žádají o miliony korun. Od jara jsou bez příjmů ze sportovní činnosti.

Zároveň zastupitelé obdrželi i varování úředníků: Pokud dotaci schválíte, můžete být trestně odpovědní za porušení zásad veřejné podpory Evropské unie.

Financování sportovní struktury, která je spjatá s ekonomickou činností je orgány Evropské unie považována za neslučitelnou s vnitřním trhem. V úvahu připadá spáchání trestného činu „Porušování povinností při správě cizího majetku“.

Jak fotbalisté, tak hokejisté v Jihlavě naplňují definici „podniku v obtížích“ a v takovém případě nelze aplikovat blokovou vyjímku Evropské unie (GBER).

Určitou šancí je využití zásady „de minimis“ o poskytnutí veřejné podpory , kdy za jakákoliv tři po sobě jdoucí zdaňovací období poskytnuta podpora nepřesahující v součtu částku 200 000 EUR. Finanční problémy profesionálních sportovců poskytnutím podpory v režimu „de minimis“ ovšem nezmizí, ale pouze se zmírní. Nad profesionálními sportovními soutěžemi visí nejistota v podobě dalších dopadů opatření koronavirové krize.

Pokud jihlavští zastupitelé odsouhlasí „coronavirovou dotaci v nouzi“, pak patrně vstoupí do hry Evropská komise. Evropská komise může zkoumat soulad poskytnutí dotace s vnitřními pravidly Evropské unie. A pokud zjistí porušení vnitřních pravidel, může nařídit vrácení poskytnuté dotace i s úroky. Takové rozhodnutí by ovšem bylo pro zadotované sportovce likvidační.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů