Začalo cvičení armád NATO Ample Strike 2017

Cvičení oficiálně začalo minulý týden rozvinutím velitelského stanoviště cvičení a zaujímáním jednotlivých operačních prostorů. V následujících dnech postupně přilétali a přijížděli zahraniční účastníci ze 17 aliančních a partnerských států. Na pardubickém letišti v pátek přistály americké tankery KC-135, které budou během cvičení doplňovat palivem české gripeny, německé stroje Tornado a strategické bombardéry B-1 a B-52. Během víkendu se také uskutečnily seznamovací lety polských letounů Su-22 a litevských L-39.


V sobotu se konal úvodní briefing, na kterém se přítomní dozvěděli nezbytné informace jak k námětu cvičení, tak i k prostorům, ve kterých budou působit. „Je to už patnáct let, kdy jsme na letišti v Náměšti začínali. Byl to rok 2002, měli jsme osm letadel a jeden český tým leteckých návodčích, kteří spolupracovali s týmy z Velké Británie. Dnes máme více než 1300 cvičících a 39 kusů letecké techniky, velkou zahraniční účast i podporu,“ připomněl řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer a zároveň zdůraznil, že na prvním místě je pro něj bezpečnost, které bude věnovat maximální pozornost.


V neděli ráno přijelo 62 příslušníků Aktivní zálohy Ozbrojených sil z Krajského vojenského velitelství v Jihlavě a v letošním roce vůbec poprvé i 34 příslušníků AZ vzdušných sil. Záložníci se od neděle podílejí na ochraně a zajištění bezpečnosti letiště Náměšť a zároveň se od pondělí aktivně zapojili do připravených scénářů v operačním prostoru Vícenice.
Přípravná fáze je tedy za námi a začíná samotné cvičení. Od časných ranních hodin bude dvacet týmů předsunutých návodčích plnit stanovené úkoly v pěti operačních prostorech. Ten šestý je určen k nácvikům překonávání pozemní protivzdušné obrany. S americkými AH-64 Apache budou spolupracovat příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.


Ample Strike je cvičení zaměřené prioritně na předsunuté letecké návodčí. Jejich úkolem je ve spolupráci s pozemními veliteli a osádkou letounů navádět leteckou munici na pozemní cíle. Málo kdo však ví, že je to poměrně malá skupina čítající asi tři desítky specialistů.


Dostat se k takové profesi vyžaduje výbornou fyzickou a psychickou kondici i pokročilou znalost anglického jazyka. „Výcvik je poměrně náročnou záležitostí a nabyté schopnosti se musí pravidelně obnovovat. Musíme se umět v pravou chvíli správně rozhodnou, dát nejlepší doporučení a to většinou pod časovým tlakem v bojové situaci,“ vysvětluje letecký návodčí kapitán David Broum.
Cvičící si utužují praktické navádění vrtulníků a letounů. Taktické scénáře popisují nejrůznější bojové situace, které jsou inspirovány zkušenostmi ze zahraničních operací a také reagují na současné celosvětové hrozby. Může se jednat například o boj v zastavěné oblasti, ničení pohyblivých cílů nebo třeba přepadení konvoje vozidel.
„V každé epizodě scénáře musí návodčí prokázat, že je schopen správně aplikovat získané znalosti a dovednosti. Situace se rychle mění a návodčí je vystaven stresu a časové tísni. Vše probíhá pod dohledem zkušeného instruktora, který hodnotí výkon každého návodčího,“ vysvětluje plukovník Bauer.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů