Záhada jeskyně Výpustek: Viděl objevitel Urbánek neznámé prostory?

Ručně kreslená mapa neznámých prostor jeskyně Výpustek v Moravském krasu nedává spát celým generacím milovníků záhad.

Může jít o obrázek 7 lidí
První prohlídka nové zážitkové trasy Jeskyně Výpustek (Ilustrační obrázek)

V květnu 1939 nakreslil Jiří Urbánek mapu spodního patra jeskyně Výpustek s obrovským jezerem – celkem 560 m chodeb a jezero dlouhé 128 m. Prostory Urbánkova Výpustku se dodnes nepodařilo najít. Pokud skutečně existují. Prezentovaných míst dosáhli prozatím pouze samotní objevitelé, a to vedlo (a do jisté míry stále vede) u řady badatelů k jistým pochybnostem o věrohodnosti existence zmíněných částí jeskyně Výpustek známých pod označením „Urbánkův Výpustek“.

Urbánkova mapa je datována rokem 1939, tedy rok po té, co Výpustek převzala Československá armáda. Jeskyně byla její činností nadále devastována. Byly odstříleny přepážky a výběžky stropů, do jeskyně jezdila nákladní auta. Výpustek se stal vojenským skladištěm. Výpustek byl pravděpodobně počátkem 2. světové války volně přístupný po té, kdy jej Československá armáda opustila. Badatel Jiří Urbánek se mohl do jeskyně dostat a pořídit tajemnou mapu neznámých spodních prostor jeskyně.

Průzkumy spodních pater Výpustku probíhaly ve dvou etapách. V letech 1925–1928 byl znám sestup k podzemnímu toku místního potoka. Hlavní objevy byly Jiřím Urbánkem učiněny až roku 1939, kdy bylo prostoupeno přes půl kilometru nových prostor včetně obrovského dómu s podzemním jezerem dlouhým 128metrů. Během 2. světové války byl pak sestup do Urbánkova Výpustku zasypán.

Ke konci 2. světové války v opuštěné jeskyni Němci vybudovali zbrojní továrnu na součásti leteckých motorů. Podlahy překryly vrstvy betonu, boční chodby byly zazděny, zbudována podzemní kotelna, vyraženy větrací komíny, nad řadami strojů zavěšeny přístřešky. Denně se zde v nepřetržitých směnách střídalo až 1200 dělníků a 120 úředníků, většinou totálně nasazených. Protože při ústupu na konci války nestačili Němci zařízení evakuovat, objekt zapálili a zčásti náložemi vyhodili do povětří. Tím dokonali zkázu přírodního unikátu.

Po válce se jeskyňářům podařilo obnovit některé vstupy do bočních chodeb a propastí. Habrůvecké skupině Speleologického klubu se podařilo proniknout závalem do prostor za Babickou chodbou a nalézt zde podpisy F. Poláka z roku 1923 a 1925. I přes podrobný průzkum však nebyla nalezena část údajně objevená a zmapovaná J. Urbánkem v roce 1939.

Poslední velký objev nových částí jeskyně Výpustek se podařil roku 2012 členů, křtinské skupiny České speleologické společnosti. Začátkem roku 2012 po prokopání pronikli do dómu o rozměrech 20 x 12 x 12 metrů. Objevitelé jej pojmenovali Janin dóm.  Uvedený objev potvrdil existenci dalších volných prostor a tak doufejme, že se v budoucnu podaří jiné dílčí úspěchy, ať už třeba v podobě několika málo nových metrů, či v podobě objevu legendárního Urbánkova Výpustku.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů