VYSOČINA 50. let: Opatření KS Stb Jihlava proti lidové straně ze dne 4.6.1954

Ve volbách 1946 získala Československá strana lidová v Jihlavském kraji 90 000 hlasů a obsadila v kraji druhé místo v počtu hlasů (po KSČ). V Jihlavském kraji měla lidová strana 36 000 členů, velmi silnou pozici měli lidovci například v Budišově na Třebíčsku (241 členů) nebo Dalešicích (116 členů). Na činnost lidové strany měla velký vliv i římskokatolická církev, v kraji bylo pět velkých klášterů, pouze kněžích bylo v jihlavském kraji přes tři sta osob.

fb1

Svůj vliv uplatňovala lidová strana u malých a středních rolníků pomocí  podniků, které se zabývaly výkupem a zpracováním zemědělských podniků. Ve městech měla lidová strana vliv na živnostníky, obchodníky a inteligenci , protože hájila soukromé podnikání.

Aparát Československé strany lidové na počátku 50. let

Karel Veselý – živnostník. Člen krajského výboru. Na počátku padesátých let odsouzen k trestu smrti.

Alois Janáček – inženýr. Předseda krajského výboru.Na počátku padesátých let odsouzen na pětadvacet let žaláře.

Cyril Charvát – učitel, bývalý poslanec. V roce 1949 odsouzen na doživotí.

Antonín Štěpánek – bývalý vedoucí mládeže. V roce 1949 odsouzen na sedm let žaláře.

Josef Kodet – bývalý vedoucí mládeže. V roce 1949 odsouzen na šest let mládeže.

Bohuslav Janata – bývalý tajemník okresní organizace mládeže. V roce 1949 odsouzen na šest měsíců.

Represe Státní bezpečnosti se dotkly také Mudr. Motýla z Luk nad Jihlavou – čtěte zde.

Za účelem zjištění míst, kde se nacházejí bývalí aktivní činitelé lidové strany a za účelem aktivizace rozpracování již zjištěných osob navrhuje Krajská správa Stb následující opatření:

1. Okresní oddělení Ministerstva vnitra ve spolupráci s Krajskou správou společně zjišťují složení a třídní rozvrstvení bývalé lidové strany, místa největšího vlivu, její jednotlivé členy, dále zjišťují jaký vliv bývalých lidovců v těchto místech se projevuje nyní zvláště v předvolební a volební kampani

2. Agentura z řad členů bývalé lidové strany, kterou má Krajská správa a Okresní oddělení, se nyní prověřuje. Během prověrky se zjišťují její možnosti rozpracování konkrétních osob. Agenti, kteří nepožívají důvěry bývalých členů lidové strany jsou od prověrky osvobozeni.

3. V okresech Žďár nad Sázavou, Velké Meziříčí, Moravské Budějovice, kde lidová strana měla silný vliv, se vyhledávají agenti na vázání z řad členů bývalé lidové strany. Při vyhledávání agentů a jejich vázání již 3. odbor pomáhá.

4. Na krajské funkcionáře bývalé lidové strany již 3. odbor společně s Okresními odděleními rozpracovávají agenturně operativní opatření za účelem aktivisace jejich rozpracování.

Jihlava, 4. června 1954

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů