Záhadou Rokštejna jsou nálezy hracích kostek

Jen zhruba do poloviny patnáctého století fungoval v údolí řeky Brtničky nevelký hrádek Rokštejn, než Valdštejnové přenesli své rodové sídlo do nedaleké Brtnice.

Archeologické výzkumy na Rokštejně probíhají už více než čtyřicet let a vynesly lokalitě výstižnou přezdívku „Las Vegas středověku“.

Na poměrně malém prostoru hrádku Rokštejn archeologové nacházejí ručně vyrobené hrací kostky. Počtem nálezů hracích kostek je Roštejn nejen největším nalezištěm v České republice, ale i ve střední Evropě.

Hra v kostky byla velmi oblíbenou a vysoce návykovou zábavou ve středověku především na různých veřej­ných místech, jako na tržištích, v hostincích a různých vykřičených domech, a to často o velké částky. Hry se zúčastňovali nejen prostí lidé, ale také různí šlechtici a ve značné míře i příslušníci duchovního stavu. Na konci ranného středověku už města omezovala hru v kostky nejrůznějšími nařízeními a omezeními.

Záchranný archeologický výzkum začal na Rokštejně na počátkem osmdesátých let, kdy údolí Brtničky měla zaplavit nově postavená přehrada. Dnes je sice přehrada stále v plánech výstavby, ale už není příliš aktuální.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů